تا مسوولی ویلچرنشین نباشد نمی‌تواند مشکلات ویلچرنشینان را درک کند

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: افرادی که در جامعه دارای معلولیت هستند نیازی به ترّحم ندارند بلکه رفع مشکلات این قشر نیازمند توجه مسئولان همه دستگاه ها است. به گزارش اعتدال آذربایجان(اعتدال پرس)، حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم به مناسبت هفته جهانی معلولان، در دیدار مدیرکل بهزیستی و روسای تشکل‌ها و […]

image_pdfimage_print

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: افرادی که در جامعه دارای معلولیت هستند نیازی به ترّحم ندارند بلکه رفع مشکلات این قشر نیازمند توجه مسئولان همه دستگاه ها است.

به گزارش اعتدال آذربایجان(اعتدال پرس)، حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم به مناسبت هفته جهانی معلولان، در دیدار مدیرکل بهزیستی و روسای تشکل‌ها و اعضای هیئت مدیره انجمن‌‌‌های فعال در حوزه افراد دارای معلولیت، با بیان اینکه برای داشتن درک درست از شرایط زندگی و کاری افراد داری معلولیت باید همان شرایط را تجربه بکنیم، اظهار داشت: مناسب سازی فضای شهری، اداری و کاری برای معلولان با جلسات تشریفاتی حل نمی‌شود.

امام جمعه تبریز با تاکید بر تلاش و حرکت جهادی برای رفع مشکلات معلولان ادامه داد: تا زمانی که مسئولان دستگاه‌‌‌های متولی امور شهری و اجرایی برای انجام امورات جاری خود از ویلچر استفاده نکند، نمی‌تواند درک درست از مشکلات افراد ویچلرنشین داشته باشد.

وی با یادآوری مشکلات افراد روشن دل، ناشنوا و معلولان حرکتی در سطح شهر و فضای عمومی‌جامعه گفت: افراد دارای معلولیت هنگام عبور از خیابان و معابر، عابرگذرها و همچنین استفاده از وسایط نقلیه عمومی‌با مشکلات زیادی مواجه هستند و تا زمانی که مسئولان دستگاه‌‌‌های متولی این مشکلات را لمس نکنند نمی‌توانند برنامه ریزی درستی برای رفع آنها داشته باشند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی اشاره ای هم به افزایش تعداد افراد سالمند در جامعه کرد و گفت: صداوسیما باید مطالبه عمومی‌مناسب سازی شهر برای افراد کم توان و معلول را به صورت مستمر و روزانه با تولید برنامه هایی که محوریت آنها رعایت حقوق شهروندی است به مسئولان یادآور شود.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه در سطح جامعه باید افراد دارای معلولیت از تسهیلات ویژه برخوردار باشند، افزود: مراکز خدماتی مانند بانک و بیمارستان‌ها باید در این زمینه به وظایف ذاتی خود عمل کنند.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم با تاکید بر نهادینه سازی فرهنگ تکریم افراد معلول ادامه داد: پیشگیری، آموزش و آگاه سازی سه اصل مهم برای کاهش میزان تعداد افراد معلول در جامعه است از این رو باید آموزش پزشکی و بهداشتی به مادران و آموزش‌‌‌های راهنمایی و رانندگی در جامعه به صورت جدی پیگیری شود.

وی امید آفرینی و افزایش روحیه اعتماد به نفس در بین افراد داری معلولیت را مورد تاکید قرار داد و گفت: بسیاری از افرادی که دارای معلولیت جسمی‌و حرکتی هستند از هوش و استعدادهای زیادی در رشته‌‌‌های قرآنی، هنری و ورزشی برخوردارند و در مسابقات ملی و بین المللی در جایگاه‌‌‌های نخست ایستاده اند.

انتهای خبر