افزایش دو برابری وسعت دریاچه ارومیه نسبت به دی ماه امسال

تراز دریاچه ارومیه به یک هزار و ۲۷۰ متر و ۲۱ سانتی متر رسیده که نسبت به دی ماه بیش از ۶ سانتی متر افزایش را نشان می‌دهد. به گزارش اعتدال آذربایجان، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه وسعت دریاچه ارومیه بیش از ۹۰ کیلومتر مربع نسبت به دی ماه امسال […]

image_pdfimage_print
 افزایش وسعت دریاچه نسبت به دی ماه امسال
تراز دریاچه ارومیه به یک هزار و ۲۷۰ متر و ۲۱ سانتی متر رسیده که نسبت به دی ماه بیش از ۶ سانتی متر افزایش را نشان می‌دهد.

به گزارش اعتدال آذربایجان، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه وسعت دریاچه ارومیه بیش از ۹۰ کیلومتر مربع نسبت به دی ماه امسال افزایش یافت، گفت: کمترین حجم آب ثبت شده برای دریاچه ۷۳۰ میلیون متر مکعب است که هم اکنون نزدیک به ۲ برابر شده است.
یاسر رهبردین معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه طبق آخرین ارزیابی انجام شده، وسعت دریاچه ارومیه به یک هزار و ۴۰ کیلومتر مربع رسیده است، اظهار داشت: وسعت دریاچه در دی ماه سال جاری ۹۵۰ کیلومتر مربع بود.
وی به افزایش تراز دریاچه ارومیه نیز اشاره کرد و افزود: تراز دریاچه ارومیه به یک هزار و ۲۷۰ متر و ۲۱ سانتی متر رسیده که نسبت به دی ماه بیش از ۶ سانتی متر افزایش را نشان می‌دهد.
رهبردین با بیان اینکه حجم آب دریاچه ارومیه به ۱.۴ میلیارد متر مکعب رسیده است، اضافه کرد: کمترین حجم آب ثبت شده برای دریاچه ۷۳۰ میلیون متر مکعب است که هم اکنون نزدیک به ۲ برابر شده است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به بهره برداری از ابر طرح انتقال آب از جنوب آذربایجان‌غربی به پیکره دریاچه ارومیه، گفت: این طرح سالانه ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب از طریق تونل ۳۶ کیلومتری از سد پیرانشهر به رودخانه گدار و سپس دریاچه وارد می‌کند تا در مسیر احیای آن نقش آفرینی مهمی داشته باشد.
رهبردین با تاکید بر اینکه اجرای برنامه‌های نرم افزاری برای احیای دریاچه ارومیه در دستور کار قرار دارد، تصریح‌کرد: اصلاح الگوی کشت و تولید محصولاتی کم آب بر با ارزش افزوده بالا از اولویت برنامه‌ها در مسیر نجات دریاچه ارومیه خواهد بود.

 

انتهای خبر