بیش از ۶ هزار تبعه خارجی در زلزله ترکیه جان باختند

وزیر کشور ترکیه اعلام کرد شمار جانباختگان زلزله‌های اخیر در این کشور از ۴۸ هزار نفر عبور کرده است. به گزارش اعتدال آذربایجان به نقل از الجزیره، «سلیمان سویلو»، وزیر کشور ترکیه امروز دوشنبه اعلام کرد شمار جانباختگان دو زمین‌لرزه ترکیه به ۴۸ هزار و ۴۴۸ نفر افزایش یافت. به گفته سویلو ۶ هزار و ۶۶۰ […]

image_pdfimage_print

بیش از ۶ هزار تبعه خارجی در زلزله ترکیه جان باختند

وزیر کشور ترکیه اعلام کرد شمار جانباختگان زلزله‌های اخیر در این کشور از ۴۸ هزار نفر عبور کرده است.

به گزارش اعتدال آذربایجان به نقل از الجزیره، «سلیمان سویلو»، وزیر کشور ترکیه امروز دوشنبه اعلام کرد شمار جانباختگان دو زمین‌لرزه ترکیه به ۴۸ هزار و ۴۴۸ نفر افزایش یافت.

به گفته سویلو ۶ هزار و ۶۶۰ نفر از جانباختگان از اتباع خارجی هستند.

در پی وقوع زلزله ۷.۷ و ۷.۶ ریشتری در مناطق جنوبی ترکیه در رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور این کشور دستور اعلام وضعیت اضطراری در ۱۰ استان را صادر کرد. استان‌های «آدانا، آدیامان، دیاربکر، غازیانتپ، قهرمان مرعش، کیلیس، مالاتیا، عثمانیه، هاتای و سانلیورفا» ۱۰ استانی هستند که در آنها اعلام وضعیت اضطراری شده است.

اعلام وضعیت اضطراری در منطقه‌ای موجب افزایش اختیارات مقامات محلی و نهادهای مجری قانون می‌شود و دولت نیز می‌تواند برای پیشبرد بهتر امور، اجرای برخی قوانین در این مناطق را تعلیق و یا قوانین جدید وضع کند.

بامداد دوشنبه ۱۷ بهمن ماه زمین‌لرزه بزرگی مناطق جنوبی ترکیه و شمال سوریه را به شدت لرزاند. خبرگزاری فرانسه به نقل از مؤسسه لرزه‌نگاری آمریکا شدت این زمین لرزه را ۷.۹ ریشتر و در جنوب ترکیه اعلام کرده است.

اما مدیریت اضطراری و بلایای طبیعی ترکیه تائید کرد که زمین لرزه‌ای به بزرگی ۷.۴ ریشتر منطقه پازاردیک کوهرامانماراش در جنوب ترکیه را لرزاند. این سازمان ترکیه‌ای در بیانیه‌ای دوم خود اعلام کرد بزرگی این زمین‌لرزه ۷.۷ ریشتر بوده است.

هم‌زمان خبرنگار المیادین هم اعلام کرد که ساکنان استان‌های لاذقیه، حلب و حمص، تا دمشق در سوریه شدت این زمین لرزه بزرگ را احساس کردند. گفته شده در ساعات بامدادی، تعداد زیادی از ساکنان دمشق و استان‌های لاذقیه، حلب و حمص از ترس ترک خوردگی یا ریزش به خیابان‌ها ریختند.

برای اطلاع از اخبار و تحولات روز اول زلزله بزرگ در ترکیه و سوریه روی این لینک کلیک کنید و تحولات روز دوم نیز در این لینک تجمیع شده و تحولات روز چهارشنبه (روز سوم) هم در این لینک قرار دارد.

انتهای خبر