کدام مرز برای عزیمت زائران اربعین مناسب‌تر است؟ + هزینه های سفر اربعین

اعتدال آذربایجان/ برای سفر به عراق در اربعین، مسیرهای مختلفی است که هرکدام شرایط خاص و متفاوتی دارند و بهتر است زائرین اربعین قبل از سفر از آنها مطلع باشند. ▪️ مرز مهرانمهران، شلوغ‌ترین مرز ترددی برای زائران اربعین، اکثر روزهای پیش از اربعین حسینی که در سال گذشته ۲۶ شهریور بوده، پر ازدحام است […]

image_pdfimage_print

اعتدال آذربایجان/ برای سفر به عراق در اربعین، مسیرهای مختلفی است که هرکدام شرایط خاص و متفاوتی دارند و بهتر است زائرین اربعین قبل از سفر از آنها مطلع باشند.

▪️ مرز مهران
مهران، شلوغ‌ترین مرز ترددی برای زائران اربعین، اکثر روزهای پیش از اربعین حسینی که در سال گذشته ۲۶ شهریور بوده، پر ازدحام است و در ۱۳ شهریور یعنی ۱۳ روز پیش از روز اربعین با ۱۰۰ هزار جمعیت مواجه بوده است!

▪️ مرز شملچه
مرز شلمچه نسبت به مهران در ایام منتهی به اربعین با ازدحام جمعیت کمتری مواجه بوده است، ۱۹ شهریور یعنی یک هفته مانده به روز اربعین با حدود ۵۰ هزار نفر جمعیت مواجه بوده است.

▪️ مرز چذابه
این مرز نسبت به مهران و شلمچه با شلوغی و تردد کمتری مواجه است بنابراین می‌تواند گزینه خوبی برای انتخاب زائران جهت خروج از مرز باشد. این مرز در ۱۶ شهریور یعنی ۱۰ روز مانده به اربعین و در حالت پیک خود صرفاً با حدود ۳۵ هزار نفر جمعیت مواجه بوده است.

▪️ مرز خسروی
اتوجه به هماهنگی‌ها و توافقات انجام شده توسط مسئولان وزارت کشور و همچنین مسئولان استانی، در اربعین سال جاری تردد از مرز مذکور به صورت شبانه‌روزی است و با توجه به اینکه طبق نمودار زیر، این مرز با ترافیک ترددی کمی مواجه است می‌تواند انتخاب مناسبی برای خروج از مرز بدون شلوغی و ازدحام جمعیت باشد.
این مرز در شلوغ‌ترین روز خود یعنی ۱۶ شهریور که ۹ روز پیش از اربعین بوده جمعیتی حدود ۲۰ هزار نفر داشته که نسبت به سایر مرزهای مذکور، وضعیت بسیار بهتری دارد.

▪️ مرز تمرچین
مسیر تمرچین از نظر آب و هوایی دارای تفاوت زیادی با دیگر مسیرها دارد و با توجه به معتدل بودن این مسیر در فصل تابستان، می‌تواند راحتی بیشتری برای زائران داشته باشد همچنین استقرار مواکب و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در این مسیر با تدابیر اندیشیده شده، افزایش بسیاری خوبی داشته است؛ لذا مرز تمرچین نیز می‌تواند انتخاب مناسبی برای عبور زائران اربعین امسال باشد.

▪️ مرز باشماق
مردم سراسر کشور به ویژه استان‌های همجوار می‌توانند جدای از سفری آسان به کربلا از مرز باشماق، از ظرفیت‌های بی‌نظیر گردشگری، زیبایی‌های چشم‌نواز دریاچه زیبای زریبار و میزبانی، خونگرمی و مهمان‌نوازی مردمان کُرد که شهره خاص و عام است، هم لذت ببرند.

هزینه های سفر اربعین:
🛑 کرایه‌ها از ایران تا کربلا*
⏺️ اتوبوس از شهرهای مرکزی ایران تا مرز مهران (یا بالعکس): ۶۰۰٫۰۰۰ تومان
⏺️ کرایه ها از مرز تا کربلا (هر دینار عراقی در حال حاضر تقریبا ۳۷ هزار تومان است)
⏺️ اتوبوس از مرز مهران تا کربلا یا بالعکس: ۱۰ دینار
⏺️ ون از مرز مهران تا کربلا یا بالعکس: ۱۵ دینار
⏺️ تاکسی از مرز مهران تا کربلا یا بالعکس: ۲۵ دینار

*🛑 کرایه جابجایی بین شهرهای زیارتی با ماشین‌های عتبه‌ی حسینی (واقع در مقابل باب السدره):*
⏺️ ون از کربلا به «کاظمین سامرا سید محمد» و مجددا برگشت به کربلا: ۱۳ دینار
⏺️ ون از کربلا به نجف: ۵ دینار

✔️نکته: سرویس‌های عتبه‌ی حسینی در ایام منتهی به اربعین متوقف خواهد شد. برای استفاده از این سرویس‌ها لازم است ده روز زودتر کربلا باشید.

*🛑هزینه‌ جابجایی بین شهرهای زیارتی با وسایل نقلیه آزاد:*
⏺️ ون از کربلا به کاظمین: ۶ دینار
⏺️ ون از کاظمین به سامرا: ۷ دینار
⏺️ ون از سامرا به کربلا: ۱۵ دینار

*🛑 هزینه فرودگاه نجف به کربلا:*
⏺️ با ون ۵ دینار
⏺️ با سواری تاکسی یا شخصی: معمولا ۲۵ دینار اما تا ۴۰ دینار هم قیمت می دهند

*🛑 هزینه‌ی هتل در ایام اربعین:*
⏺️ بین ۵۰ دلار تا ۱۰۰ دلار

*🛑نکات مهم:*
⏺️ جهت احتیاط ۲۰ درصد به کرایه‌ی ماشین‌های آزاد اضافه کنید.
⏺️ قیمت‌ ماشین‌های عتبه‌ی حسینی مصوب بوده و افزایش احتمالی ندارد.

انتهای خبر