روحانی در دانشگاه تهران: بر شعار”تعامل سازنده با جهان”می‌ایستیم/ دولت فشارهای محفلی را بر دانشگاه نخواهد پذیرفت+ حاشیه ها و مشروح سخنان

رئیس جمهور با بیان اینکه در دانشگاه اسلامی یک گروه باید ملامت شوند و آن کسانی که در تولید علم و دانش و فناوری کاهلی کرده‌اند، تاکید کرد: این دولت فشارهای محفلی به دانشگاه ها را نخواهد پذیرفت. به گزارش اعتدال پرس، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران با حضور در مراسم نمادین […]

رئیس جمهور با بیان اینکه در دانشگاه اسلامی یک گروه باید ملامت شوند و آن کسانی که در تولید علم و دانش و فناوری کاهلی کرده‌اند، تاکید کرد: این دولت فشارهای محفلی به دانشگاه ها را نخواهد پذیرفت.

به گزارش اعتدال پرس، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران با حضور در مراسم نمادین آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی‌‌ کشور به سخنرانی در جمع اساتید و دانشجویان این دانشگاه پرداخت.

 وی در جمع دانشجویان و اساتید دانشگاه تهران با بیان اینکه دانشگاه تهران به عنوان مرکزی که نه‌تنها تولید علم کرد، بلکه احساس مسئولیت سیاسی و اجتماعی را نیز در جامعه دیروز و امروز نشر داده و خواهد داد، گفت: حضور در این جمع برای من افتخارآمیز است؛ شروع سال تحصیلی در این مراسم امسال کمی با تاخیر این مراسم آغاز شد و امید دارم که در سال‌های آینده در زمان مناسب‌ترش این مراسم برگزار شود، می‌تواند به معنای آغاز پربرکت برای مسیر علم و دانش باشد.

رئیس جمهور تاکید کرد: دو بیانیه‌ای که دو گروه دانشجویی قرائت کردند، برای من بسیار زیبا بود، چرا که هر دو نظارت خود را در آزادی بیان کردند.

روحانی خاطرنشان کرد: نقد دانشجویان همان‌قدر زیباست که حمایت آنان؛ مگر نقد حمایت نیست؟ نقد از دولت و دولتمردان نعمت بزرگی است که باید در برابر آن با کمال تواضع سر فرود آوریم و بدانیم نقد دلسوزانه و سازنده نه تنها برای دولت که برای کشور می‌تواند ثمرات بسیار ارزشمندی را به همراه داشته باشد.

وی تاکید کرد: درست است که دانشگاه مرکز حزب نیست و فعالیت یک دانشجو در دانشگاه ولو فعالیت سیاسی و اجتماعی که حق او هست، به عنوان عضو یک حزب نخواهد بود. همانطور که در یکی از نوشتارها آمد، دانشجو از منظر یک سیاستمدار نمیخواهد به مسائل بنگرد. دانشگاه و دانشجو به مثابه یک روشنفکر و دانشمند به مسائل سیاسی و اجتماعی نگاه می‌کند.

رئیس جمهور، گفت: البته نه تنها آشنایی دانشجویان به مسائل سیاسی کشور، منطقه و جهان مفید است، بلکه ضروری و لازم است. اما یادمان نرود که رسالت اصلی دانشگاه، تولید علم و فناوری است. البته همانطور که دانشگاه شهروند متخصص را می‌سازد و تحویل جامعه می‌دهد، شهروند مشارکت جوی آگاه را نیز تحویل جامعه می‌دهد و از این منظر است که باید دانشجویان عزیزمان به مسائل سیاسی و اجتماعی به معنای عام کلمه، آگاه و آشنا باشند. مقصود از سیاست، تنها بحث‌های مهم سیاست داخلی یا خارجی نیست. مقصود من از حضور دانشگاه و دانشجو و اساتید در مسائل سیاسی و اجتماعی به معنای اعم کلمه است یعنی حتی حضور و فعالیت در بخث محیط زیست. حضور و فعالیت در مسائل فرهنگی جامعه و البته در زمینه سیاست داخلی و خارجی و بویژه در شرایط حاضر، در مسائل اقتصادی.

روحانی ادامه داد: همانطور که ما می گوییم، اقتصاد دانش‌بنیان و رهبری معظم بر این تم تاکید و اصرار دارد، امروز مرکب پیشرفت جهان، علم و دانش است. که توانا بود، هرکه دانا بود. به همان تعبیر که knowledge is power و بی تردید دانشگاه و دانشجو باید مدیریت آینده ما را بر دوش گیرد.

باعث سرشکستی دولت است که دانشجو و استادش بخاطر بهانه‌جویی‌های عده‌ای دم فروبندد

وی تاکید کرد: سیاست و فرهنگ هم باید دانش‌بنیان باشد. سیاست داخلی ما هم باید دانش‌بنیان باشد. دولت مدرن یعنی دولت دانش‌بنیان. در تمام رشته‌ها و در تمام بخش‌ها، علم و دانش باید حاکم باشد. این وضعیت وقتی می‌تواند باشد که دانشگاه ما محیط نقد و اندیشه و اظهارنظر باشد. این باعث سرشکستی یک دولت است که دانشجویش و یا استادش بخاطر بهانه‌جویی‌های عده‌ای دم فروبندد و نتواند اظهارنظر کند. در دانشگاه جای بیان اظهارنظر است. در دانشگاه یک زبان را ما بیشتر نمی‌پذیریم و آن زبان علم و خرد و عقلانیت است.

رئیس جمهور تصریح کرد: در دانشگاه باید آزادی آکادمیک در کنار اجرای قانون آکادمیک باشد و بتوانیم به تولید علم و دانش و حکمت بپردازیم. تنها هم علم و دانش برای کاربرد و ساخت‌وساز نیست. علم و دانش باید بتواند خلاقیت، تحلیل و فکر علمی را درجامعه به ارمغان بیاورد. آثار تحلیل علمی و فکر علمی برای آینده کشور حتی گاهی از فناوری هم بیشتر است.

چرخه علم و دانش و تولید و فناوری فقط مقاله ISI نیست

روحانی ادامه داد: سخن گفته شد که دانشگاه و مراکز علمی و پژوهشی در کشورمان در مسیر پیشرفت قرار دارد که البته این موجب افتخار همه ماست. اما میخواهم بر این نکته تاکید کنم که چرخه علم و دانش و تولید و فناوری فقط مقاله ISI نیست. حتی اگر همه این مقالات را نویسنده با خون دل و بیدار ماندن شب نوشته باشد. تا چه رسد به آنکه دلار و پولی و مسائلی به مقاله‌ای منتهی گردد. حتی اگر همه مقالات دقیق باشد که انشاءالله اینطور است، بدانید مقاله علمی یک حلقه کوچک از حلقه علم و فناوری است. ما باید همه حلقات علم و فناوری را تکمیل کنیم، بعد خودمان را با دیگر کشورها مقایسه کنیم.

برخی مقالات به جای حل مشکلات داخلی، مشکل کشورهای خارجی را حل می‌کند

وی افزود: حلقه علم و فناوری از ایده شروع و به تحقیق منتهی می‌شود. تحقیقات به نمونه فناوری منتهی می‌شود. آن نمونه به توسعه فناوری منتهی می‌شود. توسعه فناوری به سمت صنعتی شدن حرکت می‌کند. بازار می‌یابد و بالاخره تبدیل به ثروت ملی یا قدرت ملی می‌شود. دل خوش نکنیم تنها به مقالاتی که گاهی برخی از آن مقالات مشکل فناوری و دانش کشور ما را نیز حل نمیکند، بلکه مشکل دیگران را حل میکند. البته این سخنان به این معنا نیست که بخواهم بگویم مقاله نوشتن بی ارزش است یا بگویم به همین زنجیره واحدی که به آن افتخار میکنیم کنار بگذاریم. من میگویم در همه حوزه ها باید دانش ما به استاندارد جهانی برسد.

رئیس جمهور تاکید کرد: دانشگاه های ما از لحاظ کمیت رشد بسیار خوبی داشته است. بگذریم از اینکه ترکیب رشته ها آیا با نیاز کشور متناسب است یا خیر؟ بگذریم از اینکه دانشجویی با خون دل وارد دانشگاه شده و با زحمت صاحب مدرک می‌شود، اما متاسفانه صاحب شغل و گاهی صاحب منزلت اجتماعی هم نمی‌شود. ما باید رشته‌های تحصیلی‌مان، تعداد دانشجویان‌مان، برنامه ریزی دانشگاه‌هایمان با نیاز جامعه منطبق باشد.

جامعه استوانه‌ای نمی‌خواهیم؛ جامعه هرمی می‌خواهیم

وی ادامه داد: ما جامعه استوانه نمی‌خواهیم. ما نیاز به هرم داریم و برای این کار باید ببینیم در قله چه کسانی باشند و در قاعده چه کسانی. باید در دانشگاه‌هایمان زبان علم و تحقیق به عنوان زبان رسمی باشد. در دانشگاه در کنار این زبان، فقط قانون باید حکمفرما باشد. این دولت فشارهای محفلی را بر دانشگاه نخواهد پذیرفت.

در روند معیوب نابجای بازنشستگی زودهنگام اساتید گرفتار نمی‌شویم

روحانی با بیان اینکه در دانشگاه اسلامی یک گروه باید ملامت شوند و آن کسانی که در تولید علم و دانش و فناوری کاهلی کرده‌اند. تاکید کرد: ما نباید در روند معیوب نابجای بازنشستگی زودهنگام اساتید گرفتار شویم، امیرالمومنین می فرمایند با تضارب آرا و نقد و انتقاد و مباحثه می‌توانیم به صواب و رای درست و واقعی برسیم.

برخی می‌خواهد مردم با “دوچهره” زندگی کنند

وی تاکید کرد: مگر دانشگاهی می‌تواند به مراتب والای علمی خود دست یابد، اما استاد کلاس در بیان عقاید خود آزاد نباشد؟ بعضی تلاش می‌کنند ۷۵ یا ۷۶ میلیون جمعیت کشور را ضرب در ۲  کنند. یعنی همه دو چهره داشته باشند. یک جا که بحث نمره و ارتقا و شغل است با یک چهره. آنجا که زندگی آزاد است با چهره دیگر. این را ما نمی‌خواهیم. عزیزان من، دانشجویان عزیز و بزرگوار، اساتید، مسئولان، وزرا، نمایندگان مجلس، فرهیختگان؛ شما بدانید اگر جو را امنیتی کردید، نفاق را توسعه دادید.

رئیس جمهور تاکید کرد: دولت تدبیر و امید به دانشگاه آزاد و منتقد و فرهنگ‌دوست و اندیشه‌ورز و تعلیم‌دهنده شهروند متخصص و مشارکت‌جوی آگاه افتخار می‌‌کند و از دانشگاه می‌خواهد در همه زمینه‌ها به کمک دولت بشتابد. شما بودید که ۲۴ خرداد ۹۲ را آفریدید. شما بودید که تدبیر و امید و اعتدال را بر ناامیدی و افراط و تفریط پیروز ساختید. این ندای دانشگاهیان و فرهیختگان بود که ملت عزیز ما به گوش جان آن را خرید و در انتخاباتی شکوهمند شرکت کرد. و آن حماسه سیاسی مورد نظر رهبری معظم انقلاب را آفرید. و انشاءالله همین مردم، دانشگاه و فرهیختگان حماسه اقتصادی را نیز می‌آفرینند.

روحانی ادامه داد: یک نکته بگویم و بر آن تاکید کنم، راست است و درست است که باید تکیه ما بر ملت خودمان باشد، درست است که سرمایه انسانی و اجتماعی خود ما هست که افتخارات را خواهد آفرید. راست است و درست است که در برابر بیگانگان این ملت ماست که استوار خواهد ایستاد، اما یک نکته را از یاد نبرید و آن اینکه در دنیایی زندگی می‌کنیم که دروازه‌ها به صورت سابقه، دیوارها به صورت سابق، مرزبندی‌ها به صورت سابق وجود ندارد.ما جهانی شدن را باور کنیم. برخود تکیه کنیم. هیچگاه بر دیگری تکیه نکنیم اما یادمان باشد ما باید همبستگی و همزیستی مسالمت‌آمیز با همه‌ی کشورهای دوست و یا حتی با همه‌ی کشورهای جهان به صورتی داشته باشیم.

وی تاکید کرد: شما می‌گویید روی پای خود بایستیم و خود و خود. قبول. شما در اولین درآمد بودجه‌ای متکی به نفت و درآمد گازی هستید که باید به دیگران بفروشید. آیا در دنیای امروز درون‌نگر بودن و درون‌گرا بودن به آن مفهوم گذشته، دیگر معنایی دارد؟ مشکل در سالهای گذشته این بود که در اقتصاد و سیاست خارجی دانش بنیان نبودیم. از متخصصین و صاحب‌نظران بهره نبردیم.

 

رئیس جمهور ادامه داد: دولت تدبیر و امید همانطور که از ابتدا اعلام کرده است در پی تعامل سازنده با جهان است. در این شعار استوار می‌ایستد. دولت می‌داند‌که با دنیای سیاست بسیار پیچیده‌ای روبروست اما در عین حال باورمان شود که دنیا و جهان سیاست، در برابر ۲۴ خرداد سر فرود آورده است. من در سفر نیویورک این عظمت ملت ایران را از دید جهانیان بهتر لمس کردم. من به شما می‌گویم تمام کشورهای پیشرفته بدون استثنا طالب ملاقات با رئیس جمهور منتخب ملت بزرگ ایران بودند. روسای جمهور و مقامات عالیرتبه در ملاقات با مسئولین شما مثل گذشته نصیحت نمی‌کردند. بیشتر از مسئولین کشور شما سوال می‌کردند. برای همکاری در مسائل منطقه‌ای و جهانی اعلام آمادگی برای تعامل و گفتگو داشتند. هیچکس نبود در این ملاقات‌ها که به عظمت انتخابات ۷۳ درصدی ملت بزرگ ایران در ۲۴ خرداد ۹۲ به صراحت اشاره نکند.

روحانی تصریح کرد: دولت از این فضا برای حل معضلات کشور استفاده خواهد کرد. دولت در شرایطی کار خود را آغاز کرده است که با یک خزانه خالی و با انبوهی از بدهکاری مواجه بوده است.

وی تاکید کرد: در‌ گزارش هفته گذشته یک صندوق در دولت اعلام کرد که بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان از دولت طلبکار است. این فقط یک صندوق است و همانجا مسئول صندوق دیگری گفت‌که صندوق ما بیش از این دولت طلب دارد. این ۱۰۰ هزار میلیارد گوشه‌ای از بدهکاری‌های دولت است. اما این دولت با امید کامل و با اعتماد به  مردم، با عقلانیت، با تدبیر و با کلید همت شما فرهیختگان، اندیشمندان، با استقامت ملت ایران به تعبیر مقام معظم رهبری، از این پیچ به خوبی عبور  خواهد کرد.

 

رئیس جمهور در پایان سخنان خود، گفت: دانشگاهیان، دانشجویان، ما نیاز به دیپلماسی علم داریم. شما عالمان و فرهیختگان باید از طریق علم و دانش، مقاله و تحقیق و حضور در مجامع علمی جهان، و در همین جا در پرانتز، به همه مسئولان امنیتی و از جمله وزارت اطلاعات اعلام می‌کنم راه را برای این دیپلماسی باز کنید. به دانشگاه اعتماد کنید. به اساتید بزرگ این دانشگاه‌ها اعتماد کنید. به دانشجویان عزیز اعتماد کنید. همه‌ی این عزیزان ایران را دوست دارند و توسعه این کشور را می‌خواهند. سال تحصیلی جدید ۹۲-۹۳ بر همه شما دانشگاهیان مبارک باد.

منبع : تسنیم

روحانی از تشویق‌‌ها متعجب شد/ توهین به منتقدان توفیقی!

روحانی از تشویق‌‌ها متعجب شد/ توهین به منتقدان توفیقی!

نخستین سخنرانی حسن روحانی در مراسم نمادین آغاز دانشگاه‌ها در دانشگاه تهران با حاشیه‌های جالبی همراه بود که خواندن آن خالی از لطف نیست.

به گزارش فارس، مراسم نمادین آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری صبح امروز دوشنبه ۲۲ مهرماه در تالار علامه امینی کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران با حضور حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور برگزار شد که با حاشیه‌هایی همراه بود.

*در این مراسم جعفر توفیقی سرپرست وزارت علوم، قاضی‌زاده‌هاشمی وزیر بهداشت، فرهاد رهبر رئیس دانشگاه تهران، الهام امین‌زاده معاون حقوقی رئیس‌جمهور و جمعی از مسئولان آموزش عالی کشور حضور داشتند.*پس از سخنان توفیقی، آراسته مسئول بسیج دانشگاه تهران خطاب به آقای روحانی گفت: فردی را به عنوان سرپرست وزارت علوم تعیین کرده‌اید که قانون اساسی و شورای نگهبان که انتخابات را تأیید می‌کند، قبول ندارد و این مسئله را در سخنرانی سال ۸۸ خود نشان داده است که دانشجویان با تشویق خود سخنان وی را تأیید کردند.

*البته زمانی که آراسته این سخنان را مطرح می‌کرد برخی از افراطیون تلاش می‌کردند تا سخنان وی را قطع کنند که در واقع همان افراطیونی بودند که شعار «زنده‌باد مخالف من»سر می‌دهند اما در عمل عکس آن را انجام می‌دهند.

*مسوول بسیج دانشجویی در ادامه سخنان خود گفت قرار بود برخی از دانشجویان بسیجی دانشگاه تهران قاب عکسی از شهدای ایرباس را به رئیس‌جمهور هدیه دهند اما مأموران امنیتی اجازه این کار را ندادند.

*زمانی که آقای رئیس‌جمهور به بدهی‌های دولت اشاره می‌کرد گفت که در گزارش هفته گذشته یک صندوق در دولت اعلام کرد بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان از دولت طلبکار است که این سخن روحانی با تشویق حضار مواجه شد و خطاب به آنها گفت: این مورد کف زدن نداشت! البته شاید این کف زدن به معنای این باشد که با دردل شما همراهیم!

*در حالی مسئول انجمن اسلامی دانشگاه تهران خواستار آزادی زندانیان امنیتی شد که قبل از آن دانشجویان شرکت کننده در این مراسم در تأیید سخنان رئیس بسیج دانشگاه تهران مبنی بر نقش داشتن برخی افراد در فتنه ۸۸ ندای الله‌اکبر سر داده بود.

*رئیس‌جمهور البته در ضمن سخنان خود اشاره ظریف و زیبایی داشت مبنی بر اینکه دانشگاه باید محل تعلیم و علم‌آموزی باشد.

*نکته‌ دیگری که دانشجویان دانشگاه تهران به آن اشاره می‌کردند این بود که ۳۰ درصد کابینه تدبیر و امید دانشگاه تهرانی هستند و از رئیس‌جمهور می‌خواستند به این دانشگاه رسیدگی بیشتری شود.

*حضور دانشجویان خارجی نیز از نکات جالب توجه دیگر در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه بود.

*رئیس‌جمهور در پایان سخنان خود خطاب به وزارت اطلاعات گفت: دستگاه‌های امنیتی و وزارت اطلاعات راه را برای دیپلماسی باز و به دانشگاه، اساتید و دانشجویان اعتماد کنند چرا که همه این عزیزان ایران را دوست دارند و توسعه کشور را می‌خواهند، که با تشویق بسیار حضار مواجه شد.

انتهای خبر