نقدی برعملکرد آقای استاندار در حوزه مدیریت صنعت آذربایجان شرقی

صنعت و معدن آذربایجان شرقی؛ معلق میان آسمان و زمین در دولت تدبیر و امید قرار بر راستگویی و شفافیت است. تا اینجای کار روحانی شک و شبهه ای ایجاد نکرده است و اخلاق در سیاست همچون خاتمی پیگیری می شود. انتظار اصحاب رسانه از شخص اول اجرایی استان نیز جز این نیست، استانداری که در […]

صنعت و معدن آذربایجان شرقی؛ معلق میان آسمان و زمین

در دولت تدبیر و امید قرار بر راستگویی و شفافیت است. تا اینجای کار روحانی شک و شبهه ای ایجاد نکرده است و اخلاق در سیاست همچون خاتمی پیگیری می شود. انتظار اصحاب رسانه از شخص اول اجرایی استان نیز جز این نیست، استانداری که در محجوبیت و اخلاق مداری او از ابتدا نیز شکی نبوده است.

اما انتصاب های ایشان به دلیل بسیاری از محدودیت ها طی چند ماه گذشته، خیلی از طرفداران واقعی دولت روحانی را خشنود نکرده است. البته بعضی مواقع می بینیم که علیرضا رحیمی، مدیرعامل فعلی باشگاه پرسپولیس هم پر بیراه نمی گوید که در این باشگاه قحط الرجال نیست، اما قحط المدیر هست.

شاید این استان را نیز قحطی مدیر فرا گرفته است. حضور پزشکی شریف و اخلاق مدار در قامت معاونت سیاسی و صحبت از بسته جامع گردشگری سلامت به جای مدیر سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تنها یکی از نشانه های این موضوع است.

مدیری که از لحاظ فردی و اخلاقی انسانی ارزشمند است، ولی در گذشته کارنامه موفقی نداشته، سکان توسعه مدیریت این استان را دردست خواهد داشت و… . اما آنچه بیش از همه در عرصه جا به جایی ها به چشم می آید تغییر مدیریت سازمان صنعت، معدن و تجارت است. اینکه بنا بر شنیده ها وزیری بدون مشورت با شخص اول اجرایی استان دوره فعالیت مدیری را تمدید می کند، شاید امری پسندیده نباشد. اما از آن مساله دارتر معلق نگه داشتن مدیر در میان آسمان و زمین است. کاری که در دولت مهرورزی امری معمول بوده اما از این دولت بعید است.

 در سه ماه گذشته بارها خبر برکناری ریاست سازمان صنعت، معدن و تجارت نقل محافل صنعتی بوده است. حتی شنیده شد که اگر مراسم ترحیم والده عزیز ایشان نبود، مراسم تودیع و معارفه شکل می گرفت. دوهفته اخیر نیز مهندس حسین نجاتی به عنوان جانشین قطعی ایشان مطرح شده که نه تایید می شود و نه تکذیب. کارهایی که از دولت راستگوی تدبیر و امید دور از انتظار است.

اما منظور از این گفتار چیست؟ آقای استاندار! یا ریاست فعلی سازمان مورد تایید است و یا نه. یعنی در این داستان قانون صفر و یک حاکم است. اینکه ثبات در عرصه مدیریتی حاکم نباشد بدترین ضربه به مدیر و از آن مهمتر به بدنه نحیف صنعت استان است. اینکه شایعاتی در میان صنعتگران شکل گرفته که مشاور صنعتی جنابعالی، سازمان صنعت موازی شکل داده باید به صورت علنی تکذیب شود. این شایعه، شایعه ای است که فضای فعالیت دولتی را که به او امید بسته ایم، دچار اختلال می کند. در اینکه “عظمایی” و “نجاتی” دو مدیر اخلاق گرا بوده و برای هدف وسیله را توجیه نمی کنند، شکی نیست. اما اهمیت تعیین تکلیف این سازمان که چشم تولید و تجارت استان به اوست در این فضا، بالاتر از فرد است. امید آن است که با تدبیر، امیدها بارور شود.

یادداشت از جعفر محرم پور

انتهای خبر