نرخ بیکاری در استان ۱۲٫۵ درصد و بیشتر از میانگین کشوری است.

مدیرکل تعاون، کارو رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی گفت: برای کاهش نرخ بیکاری به میزان شش درصد در استان رشد اقتصادی سالانه بالای هشت درصدی نیاز است.  به گزارش اعتدال پرس، احد حسینی ، نرخ بیکاری در استان را ۱۲٫۵ درصد اعلام کرد که بیشتر از میانگین کشوری است. وی اظهار کرد: در حالی که در […]

مدیرکل تعاون، کارو رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی گفت: برای کاهش نرخ بیکاری به میزان شش درصد در استان رشد اقتصادی سالانه بالای هشت درصدی نیاز است.

 به گزارش اعتدال پرس، احد حسینی ، نرخ بیکاری در استان را ۱۲٫۵ درصد اعلام کرد که بیشتر از میانگین کشوری است.

وی اظهار کرد: در حالی که در سال ۸۴ نرخ بیکاری در استن ۵٫۵ درصد بود، طی هشت سال گذشته این نرخ همه ساله با رشد بالاتری مواجه بوده و هم اکنون حتی متوسط بیکاری در این استان سه دهم درصد از میانگین کشوری نیز فراتر رفته است.

حسینی ادامه داد: برای کاهش نرخ بیکاری در استان و رسیدن به نرخ سال ۸۴ باید سالانه بین ۳۵ تا ۴۰ هزار فرصت شغلی در منطقه ایجاد شود تا در یک زمان بندی حدود چهار ساله تعداد بیکاران آذربایجان شرقی کاهش چشم گیری داشته باشد.

وی گفت: از جمعیت سه میلیون و ۷۰۰ هزار نفری آذربایجان شرقی یک میلیون و ۳۰۷ هزار نفر در سنین فعالیت های اقتصادی هستند که از این رقم ۱۳ درصد را بانوان و ۸۷ درصد را مردان تشکیل می دهند.

حسینی مجموع بیکاران آذربایجان شرقی را ۱۴۴ هزار و ۹۳ نفر اعلام کرد که از این تعداد ۸۱ درصد را مردان و ۱۹ درصد را بانوان تشکیل می دهند.

وی مجموع شاغلان این استان را یک میلیون و ۱۴۳ هزار نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۱۳ درصد را خانم ها و ۸۷ درصد را مردان تشکیل می دهند که در واحدهای مختلف صنعتی، خدماتی، تجاری و کشاورزی مشغول به کار هستند.

به گفته حسینی از این شاغلان ۴۱ درصد در بخش صنعت، ۳۷ درصد در بخش خدمات و ۲۱ درصد نیز در بخش کشاورزی اشتغال دارند.

به گفته وی نرخ اشتغال در سنین ۱۹ تا ۲۴ سال در آذربایجان شرقی ۲۱٫۶ درصد است که این رقم نسبت به متوسط کشور سه درصد بیشتر است.

انتهای خبر