نوبخت خبر داد: رقم عیدی کارمندان و بازنشستگان/ افزایش ۳۴ درصدی صادرات به اروپا

سخنگوی دولت از تعیین عیدی امسال کارمندان دولت و بازنشستگان خبر داد و گفت: عیدی امسال ۶۰۳ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شد. به گزارش اعتدال پرس به نقل از مهر، محمد باقر نوبخت در نشست خبری امروز خود در جلسه هیات دولت، گفت: در این جلسه در خصوص اجرای ماده ۷۵ قانون مدیریت خدمات […]

image_pdfimage_print

سخنگوی دولت از تعیین عیدی امسال کارمندان دولت و بازنشستگان خبر داد و گفت: عیدی امسال ۶۰۳ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شد.

به گزارش اعتدال پرس به نقل از مهر، محمد باقر نوبخت در نشست خبری امروز خود در جلسه هیات دولت، گفت: در این جلسه در خصوص اجرای ماده ۷۵ قانون مدیریت خدمات کشوری برای تعیین عیدی و پاداش کارکنان دولت برای بهمن ماه سال جاری تصمیم گرفته شد و بر این اساس پاداش همه کارکنان و بازنشستگان بر مبنای ۶۰۳ هزار و ۵۰۰ تومان پرداخت می شود.

وی تصریح کرد: این عدد نسبت به عدد سال گذشته ۱۰۰هزار تومان افزایش یافته است.

سخنگوی دولت همچنین در خصوص پرداخت مطالبات صندوق ذخیره فرهنگیان و بازنشستگان و بیمه سلامت ایرانیان، گفت: هیات دولت بالغ بر مبلغ ۱۴۸۸ میلیارد تومان تصویب کرد که این پرداخت انجام خواهد شد و به این ترتیب مطالبات صندوق ذخیره فرهنگیان و سازمان بیمه اجتماعی پرداخت می شود.

نوبخت ادامه داد: همچنین در این جلسه وزیر دفاع گزارشی در خصوص پرتاب موفقیت آمیز ماهواره فجر را به هیات دولت ارائه کرد.

اعتبارات پژوهشگاه فضایی صد در صد پرداخت شد

وی با بیان اینکه دانش فضایی موجب اقتدار ملی ما می شود، تصریح کرد: مقام معظم رهبری نیز بارها بر توسعه این دانش تاکید داشتند و این دولت نیز همت خود را در این زمینه مصروف خواهد کرد؛ بنابراین از این جهت اعتبارات پژوهشگاه فضایی صد در صد پرداخت شد.

نوبخت با اشاره به واگذاری سازمان فضایی به وزارت ارتباطات، گفت: این واگذاری زمینه رشد و دانش بیشتر سازمان فضایی و پژوهش های وابسته به آن را فراهم می کند.

رشد صادرات غیر نفتی در اوج تحریم

سخنگوی دولت همچنین با اشاره به جلسه شورای عالی صادرات غیر نفتی که دراین هفته تشکیل شد، گفت: بعد از ۳۶ سال تلاش قدرت‌های بزرگ استکباری در جهت مقابله با انقلاب اسلامی، آمارهای رسمی که از سوی شورای عالی صادرات غیر نفتی ارائه شده است، قابل تامل است و ما شاهد رشد فزاینده در صادرات غیرنفتی بوده ایم.

وی ادامه داد: بر اساس آمارهای جلسه شورای عالی صادرات غیرنفتی؛ صادرات میعانات نفتی در ۱۰ ماهه اول سال ۹۳ نسبت به ۱۰ ماهه اول سال قبل، ۴۱ درصد رشد داشته است.

نوبخت افزود: همچنین صادرات صنعتی ۴ درصد، پتروشیمی ۳۹ درصد، محصولات کشاورزی ۴۱ درصد، معدن ۳ درصد، خدمات ۲۶ درصد، فرش و صنایع دستی ۱۶ درصد در ۱۰ ماهه اول سال ۹۳ نسبت به ۱۰ ماه اول سال ۹۲  رشد داشته است.

سخنگوی دولت همچنین با اشاره به آمار کالاهای صادراتی، گفت: پروپان ۸۵ درصد، پلی اتیلن ۳۹ درصد، بوتان ۴۹ درصد، متانول ۲۸ درصد، غیر نفت ۲۰ درصد، محصولات آهن و فولاد ۵۷ درصد، گردشگری ۸۸ درصد و ترانزیت کالا از مرزها ۲۲ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

وی در ادامه با اشاره به آمار صادرات کالاهای ایرانی به کشورهای مختلف، گفت: صادرات کالاهای ایران به چین نسبت به سال گذشته ۴۸ درصد رشد داشته است.

صادرات ایران به ترکیه ۲۶ درصد و به هنگ هنگ ۱۲۰ درصد رشد داشت

نوبخت افزود: همچنین صادرات کالاهای ایران به عراق ۳ درصد، به امارات ۵ درصد، به ترکیه ۲۶ درصد ، به ترکمنستان ۱۷ درصد، به هنگ کنگ ۱۲۰ درصد، به پاکستان ۴۹ درصد، نسبت به سال گذشته رشد داشته است اما صادراتمان به مصر به دلیل مسائل سیاسی ۱۰ درصد کمتر شده است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: این آمارها نشان می دهد در شرایطی که ملت ایران در اوج فشارهای تحریمی است توانسته است در صادرات رشد داشته باشد و این نشان از اقتدار ملی ما دارد.

افزایش ۳۴ درصدی صادرات به اروپا

وی همچنین با اشاره به آمارهای صادرات کالاهای ایران به قاره های مختلف، تصریح کرد: صادرات کالاهای ایرانی به قاره آسیا ۱۴ درصد، به اروپا ۳۴.۴ درصد، به اقیانوسیه ۵۵.۸ درصد رشد یافته است اما صادراتمان به آمریکا ۲۳ درصد کاهش یافته است و ما در حالی وارد سی و ششمین سال پیروزی انقلاب اسلامی می شویم که موفقیت های اقتصادی و صادراتی ما علی رغم تحریم ها، افزایش یافته است.

نوبخت همچنین با اشاره به آماری از ذخایر صندوق توسعه ملی، گفت: منابع تحقق یافته ما تا پایان شش ماهه اول سال ۹۳ در صندوق توسعه ملی بالغ بر ۶۷ میلیارد و ۹۱۰ میلیون دلار بوده است.

وی ادامه داد: در شش ماهه اول امسال فقط ۷ میلیارد و ۱۳۰ میلیون دلار به صندوق اضافه شده و مانده موجودی صندوق در شش ماهه اول بالغ بر ۴۹ میلیارد و ۴۹۵ میلیون دلار است.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: علاوه بر اینکه صادرات در سال ۱۳۹۳ نسبت به ۱۳۹۲ افزایش یافته است، منابع واریزی به صندوق برای وام دهی بالغ بر ۵۰ میلیارد دلار است که آن را در اختیار بخش خصوصی قرار می دهیم.

سخنگوی دولت با اشاره به پرتاب ماهواره فجر، تصریح کرد: دولت نهایت ایستادگی و مقاومت خود را داشته است تا از حقوق جامع ملت ایران دفاع کند و از تحریم های ظالمانه بکاهد و رشد اقتصادی را مثبت کند.

سخنگوی دولت ورود ۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه خودروی لوکس با مجوز دولت را تکذیب کرد و گفت: اساساً دولت چنین مجوزی برای ورود خودروهای لوکس و تشریفاتی نداده است.

وی خاطرنشان کرد: البته ممکن است خودروهای آتش‌نشانی با قیمت بالا به کشور وارد شوند، اما این به معنای ورود ۲۵۰۰ دستگاه خودروی لوکس به کشور نیست.

انتهای خبر