ادعای عجیب یک نماینده در مجلس: تلاش برای خارج کردن «محموله‌های چمدانی ارز» از کشور با مجوز بانک مرکزی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از دریافت گزارشاتی در خصوص توقیف برخی محموله‌های چمدانی اسکناس ارزی در فرودگاه تهران خبر داد. به گزارش اعتدال پرس به نقل از فارس، الیاس نادران در نشست علنی نوبت عصر امروز دوشنبه ۴ اسفند ماه مجلس شورای اسلامی، در تذکر شفاهی خطاب به رئیس جمهور گفت: چندی قبل […]

image_pdfimage_print

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از دریافت گزارشاتی در خصوص توقیف برخی محموله‌های چمدانی اسکناس ارزی در فرودگاه تهران خبر داد.

به گزارش اعتدال پرس به نقل از فارس، الیاس نادران در نشست علنی نوبت عصر امروز دوشنبه ۴ اسفند ماه مجلس شورای اسلامی، در تذکر شفاهی خطاب به رئیس جمهور گفت: چندی قبل گزارشی دریافت کردیم که ظرف ماه های اخیر، مقادیر قابل توجهی از ارزهای بانک مرکزی طی چند محموله چمدانی اسکناس ارزی که عمدتاً درهم بوده اند، از مبادی رسمی و با تأیید بانک مرکزی از کشور خارج شده است که البته یکی از این محموله ها با دستور دادستان تهران در فرودگاه توقیف و عودت و منجر به تشکیل پرونده قضایی شده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: گفته می شود این ارزها همان ارزهای آزاد شده از محل توافق ژنو می باشد لکن امریکایی ها علی رغم تعهد کلی در آزادسازی چند میلیارد دلار از منابع ارزی کشور در مرحله اقدام به رسم دیرینه خوی امریکایی خود از دادن ولو یک دلار به دولت استنکاف نموده و گفته اند شما همچنان تحریم دلار هستید و ما فقط می توانیم معادل این پول را در یک کشور ثالث و به پول آن کشور به شما تحویل دهیم.

وی ادامه داد: معادل این مبلغ به ارز یکی از کشورهای منطقه تبدیل و تحویل و در همین مرحله اول، نرخ تسعیر، هزینه قابل توجهی علیه ما اعمال کرده و به جیب آن کشور واریز شده است.

خبرگزاری فارس: تلاش برای خارج کردن «محموله‌های چمدانی ارز» از کشور با مجوز بانک مرکزی

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: در مرحله دوم نیز بخشی از این ارزها با پرداخت هزینه تسعیری به دلار تبدیل و وارد کشور شده و بخشی دیگر هم به کشور دیگری رفته است و مجدداً از آن کشور اعلام شده که چون ایران هنوز از نظر سیستم بانکی تحریم است لذا فقط می تواند این ارزها را به تهران ببرد و حتی حق نگهداری یک درهم را هم در این کشور ندارد.

نادران گفت: ظاهرا بانک مرکزی تصمیم می گیرد مجددا این ارزها را از طریق افرادی خاص از کشور خارج کند و به همان کشور اول باز گرداند.

وی در ادامه تذکر شفاهی خود مطرح کرد: در این رابطه چند ملاحظه وجود دارد؛ اصل موضوع انتقال منابع آزاد شده از محل توافق ژنو به صورت اسکناس درهمی به ایران با وجود نیازهای ارزی کشور در خارج و بالاخص کشور امارات، نیازمند بررسی و فاقد توجیه و منطق اقتصادی است و اساسا چرا چنین توافقی صورت گرفت و ما پذیرفتیم که این پول ها را به صورت غیر دلاری وارد کشور کنیم تا مجبور باشیم با یک مکانیزم دستی و پرداخت هزینه، به خارج از کشور منتقل کنیم.

نادران افزود: از آنجا که ورود هرگونه اسکناس ارزی به دلیل شرایط تحریم داخل کشور دارای هزینه های کلان و قابل توجهی است و با توجه به اینکه درهم نیز اسکناس معتبر و با ارزش و با ثباتی در مقابل سایر ارزها است، حال که وارد کشور شده چه ضرورتی دارد که همین منابع درهمی از کشور خارج شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: بار دیگر اثبات شد که امریکا قابل اعتماد نیست و با توجه به اینکه در مقابل تعهدات مکتوب خود درباره آزادسازی ۷ میلیارد دلار و ماهی ۷۰۰ میلیون دلار از قبل توافقنامه ژنو پایبند نبودند و به دنبال تحقیر ملت ایران هستند، چگونه می توان به آنها اطمینان کرد که در توافق بلند مدت به یک توافق کلی و جزئی اکتفا کرد.

 

انتهای خبر