نخست وزیر ترکیه عذرخواهی نتانیاهو را پذیرفت

دفتر نخست وزیر ترکیه اعلام کرد رجب طیب اردوغان به نام مردم ترکیه عذرخواهی نخست‌ وزیر اسرائیل را به دلیل حادثه ناوگان آزادی پذیرفت. خبرگزاری فرانسه نوشت: «رجب طیب اردوغان» نخست وزیر ترکیه عذرخواهی «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل را به دلیل حادثه ناوگان آزادی که طی آن ۹ شهروند ترکیه‌ای کشته شدند، پذیرفت. دفتر […]

دفتر نخست وزیر ترکیه اعلام کرد رجب طیب اردوغان به نام مردم ترکیه عذرخواهی نخست‌ وزیر اسرائیل را به دلیل حادثه ناوگان آزادی پذیرفت.

خبرگزاری فرانسه نوشت: «رجب طیب اردوغان» نخست وزیر ترکیه عذرخواهی «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل را به دلیل حادثه ناوگان آزادی که طی آن ۹ شهروند ترکیه‌ای کشته شدند، پذیرفت.

دفتر نخست وزیری ترکیه روز جمعه اعلام کرد: دو نخست وزیر توافق کردند ترتیبی برای پرداخت غرامت به بازماندگان قربانیان سازماندهی شود.

این بیانیه ادامه داد: نخست وزیر ترکیه به نام مردم این کشور عذرخواهی را پذیرفت.

رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت: «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۰ به طور تلفنی با «رجب طیب اردوغان» نخست وزیر ترکیه صحبت و از وی به دلیل کشته شدن شهروندان ترکیه‌ای به دلیل حادثه ناوگان آزادی غزه عذرخواهی کرد.

این مقام آمریکایی همچنین مدعی شد که نتانیاهو موافقت کرده که به خانواده قربانیان آن حادثه غرامت بپردازد.

بر اساس این گزارش، اردوغان نیز عذرخواهی نتانیاهو را پذیرفته و با عادی شدن روابط میان آنکارا و تل‌آویو موافقت کرده است.

در پی حادثه ناوگان آزادی غزه که طی آن چندین شهروند ترکیه‌ای کشته شدند، آنکارا سفیر خود را از تل‌آویو فراخواند و همکاری نظامی خود با اسرائیل را به حالت تعلیق در آورد.

خبر گفت‌وگوی تلفنی نتانیاهو و اردوغان توسط اوباما مطرح شد.

اوباما گفت: آمریکا عمیقا برای همکاری تنگاتنگ خود با ترکیه و اسرائیل ارزش قائل بوده و توجه ویژه‌ای به بازگردانده شدن روابط مثبت بین آنها در راستای پیشبرد صلح و امنیت منطقه‌ای قائل است.

این بیانیه که توسط کاخ‌سفید و پس از پایان یافتن سفر اوباما به سرزمین اشغالی منتشر شد، تاکید کرد: من امیدوارم که امروز مبادلات میان دو رهبر آنها را قادر خواهد ساخت تا همکاری عمیقتری درباره چالش‌ها و فرصت‌های داشته باشند

انتهای خبر