۵ اشکال آزمون استخدامی آموزش‌ و پرورش/ اصلاحات احتمالی در شرایط آزمون

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، از اعلام پنج اشکال اساسی در شیوه برگزاری آزمون استخدامی آینده آموزش و پرورش در نشست این کمیسیون خبر داد. به گزارش اعتدال پرس به نقل از مهر، عبدالوحید فیاضی با اشاره به بررسی وضعیت آزمون استخدامی آینده آموزش و پرورش در جلسه عصر دیروز کمیسیون آموزش و تحقیقات […]

image_pdfimage_print

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، از اعلام پنج اشکال اساسی در شیوه برگزاری آزمون استخدامی آینده آموزش و پرورش در نشست این کمیسیون خبر داد.

به گزارش اعتدال پرس به نقل از مهر، عبدالوحید فیاضی با اشاره به بررسی وضعیت آزمون استخدامی آینده آموزش و پرورش در جلسه عصر دیروز کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با حضور معاون پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: در این جلسه ۵ اشکال کمیسیون به شیوه برگزاری آزمون مطرح و بررسی شد و قرار شد، این اشکالات را با وزیر مطرح کنند و نتیجه اصلاحات را به کمیسیون اطلاع دهند.

وی با اشاره به جزئیات این اشکالات افزود: یکی از این ایرادات این است که به موضوع نیاز منطقه ای و رشته ای در برگزاری آزمون چندان توجه نشده و در جاهایی رشته هایی را اعلام کرده اند که چندان نیاز به آنها نیست.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به دومین اشکال موجود در برگزاری این آزمون اشاره کرد و گفت: نسبت به در اولویت قرار داشتن مربیان پیش دبستانی و نیروهای خرید خدمات آموزشی در این آزمون ابهام وجود دارد و بسیاری از آنها حتی امکان ثبت نام نیز ندارند.

فیاضی تصریح کرد: سومین اشکال نیز این است که آنچه مجلس مصوب کرده بود، این بوده است که مربیان پیش دبستانی و نیروهای خرید خدمات آموزشی با آزمون در اولویت استخدام قرار گیرند؛ بنابراین برگزاری آزمون مشترک برای این نیروها و داوطلبان آزاد توجیهی ندارد و وقتی این نیروها با سال ها تجربه کار در آموزش و پرورش و تناسب رشته و تخصص حضور دارند، جذب نیروی آزاد معنایی ندارد.

وی چهارمین اشکال شیوه برگزاری آزمون را به موضوع دریافت حق ثبت نام مرتبط دانست و اظهار کرد: بر اساس آنچه سازمان سنجش اعلام کرده است، در هنگام ورود به سایت ۴۸ هزار و ۵۰۰ تومان از هر داوطلب دریافت می شود که این به معنای حق ثبت نام هم نیست و حتی اگر داوطلب ثبت نام کند و بعدا در آزمون شرکت نکند، جای بحث وجود دارد.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به پنجمین اشکال مدنظر کمیسیون خاطرنشان کرد: در مقدمات برگزاری این آزمون به سوابق کاری مربیان پیش دبستانی و نیروهای خرید خدمات آموزشی به ویژه در سال هایی که بیمه نبوده اند، توجه نشده است که باید نسبت به این موارد فکری شود.

برگزاری نشست مشترک با کمیسیون اصل ۹۰ برای جمع بندی بورسیه ها در هفته آینده

فیاضی همچنین به برگزاری نشست مشترک کمیسیون آموزش و تحقیقات و کمیسیون اصل ۹۰ در هفته آینده اشاره کرد و گفت: در این نشست که وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز حضور خواهد داشت، موضوع بورسیه ها جمع بندی و نهایی خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین از تشکیل کارگروه ۲۱ نفره ای برای بررسی طرح یک فوریتی بکارگیری مربیان پیش دبستانی به عنوان نیروی حق التدریس در آموزش و پرورش خبر داد و افزود: هیات رئیسه مجلس این طرح را که پیش از این یک فوریت آن در صحن مجلس تصویب شده بود، به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع داده و با مذاکرات صورت گرفته مقرر شد ۷ نفر از کمیسیون برنامه و بودجه، ۷ نفر از کمیسیون آموزش و تحقیقات و ۷ نفر از کمیسیون اجتماعی یکشنبه هفته آینده در نشستی، جزئیات این طرح را بررسی و جمع بندی کنند.

انتهای خبر