کنایه معنادار وزیر بهداشت به انتقادات پزشکیان: مشکلات فعلی حوزه‌ی سلامت مربوط به دوره‌ی مسئولیت نمایندگانی است که معترض هستند/ تهدید به افشاگری علیه پزشکیان

در ادامه مجادلات روزهای اخیر پزشکیان نماینده تبریز و هاشمی وزیر بهداشت، دکتر هاشمی در واکنش به اظهارات روز گذشته برخی نمایندگان در مجلس، اظهارداشت: اینها کسانی هستند که خودشان در وزارت بهداشت مسئولیت داشته اند و چرایی اینگونه رفتارهای شان را باید از خودشان پرسید. به گزارش اعتدال پرس به نقل از مهر، دکتر سید […]

image_pdfimage_print

در ادامه مجادلات روزهای اخیر پزشکیان نماینده تبریز و هاشمی وزیر بهداشت، دکتر هاشمی در واکنش به اظهارات روز گذشته برخی نمایندگان در مجلس، اظهارداشت: اینها کسانی هستند که خودشان در وزارت بهداشت مسئولیت داشته اند و چرایی اینگونه رفتارهای شان را باید از خودشان پرسید.

به گزارش اعتدال پرس به نقل از مهر، دکتر سید حسن هاشمی روز پنج شنبه در حاشیه مراسم روز داروسازی در خصوص برخی نظرات نمایندگان مخالف برنامه های وزارت بهداشت در حوزه سلامت کشور، به خبرنگاران گفت: افراد باید در قبال ادعاهای خود پاسخگو باشند.

وی با اشاره به حضور روز گذشته خود در مجلس شورای اسلامی گفت: اینکه از تریبون عمومی اعلام شود که یک پزشک ۴۰۰ میلیون تومان درآمد دارد آیا این انصاف است؟ در دوره مسئولیت همین دوستان بیمه ها از بدنه وزارت بهداشت جدا شدند و هزار و یک مشکلی که امروز دچار آن هستیم از آن دوره است چند نفر در ایران هستند که درآمد ۴۰۰ میلیون تومانی دارند؟ قطعا اعلام این مطلب از یک تریبون عمومی و در حضور ۲۹۰ نفر از نمایندگانی که در آینده می خواهند در خصوص بودجه و اعتبارات تصمیم بگیرند، به صلاح نیست.

هاشمی ادامه داد: من که بیشترین تعداد عمل جراحی در حوزه چشم پزشکی را در ایران داشته ام و جز معدود افرادی بوده ام که درآمدم بیشتر از سایرین بوده چنین درآمدی نداشته ام و به فرض اینکه چنین درآمدی باشد با اعلام آن در یک تریبون بزرگ و عمومی قضاوت مردم در خصوص جامعه پزشکی چگونه خواهد بود؟ از سوی دیگر نائب رییس محترم مجلس اعلام می کنند که یک چهارم بودجه کشور را به وزارت بهداشت داده اند. در بحث بودچه همه چیز روشن و مشخص است و می توان به سادگی محاسبه کرد در کشوری که ۸۰ درصد بودجه عمومی صرف هزینه های جاری یعنی حقوق می شود این ۲۵ درصد را کی داده اید؟ در صورتی که ۱۰ درصد بودجه به وزارت بهداشت داده اید.

وزیر بهداشت افزود: وقتی نمایندگان محترم تصویب کرده اند که وزارت بهداشت باید ۷۰ درصد پرداختی از جیب مردم را به ۳۰ درصد برساند و با دست خالی و دعا که نمی شود این کار را انجام داد بلکه نیاز به اعتبار است یا قانون نگذارید یا در صورت قانون گذاری اعتبار آن را تأمین کنید که راه تأمین آن افزایش حق بیمه پرداختی از سوی مردم است یا بر کالاهای آسیب رسان مالیات قرار دهید و یا از بودجه عمومی تأمین کنید و ارقامی که از تریبون عمومی اعلام می شود و مردم می شنوند چه قضاوتی می کنند؟ و به قول آن آقا مدیریت ما ریخت و پاشی است و تمام اعتبارات در جیب پزشک می رود. بنابراین در کشور ما ساز و کار اجرایی به روش خاصی است.

وی گفت: از ۳۰ سال گذشته تا کنون که پزشک شده ام هر چه فکر می کنم پیدا نمی کنم افرادی را که در صنوف ما هستند  که وضعیت بهداشت و درمان ما این گونه شده است و بهداشت و درمانی که در قانون اساسی آمده، بخشی فراموش شده است و تا کنون بیش از ۲۰ بار گفته ام و تا وقتی هم که باشم می گویم که از مجموع بودجه عمرانی کشور تنها ۳ درصد به حوزه سلامت اختصاص یافته است و ۱۲۰ میلیارد ریال برای مسکن مهر هزینه شده دریغ از یک تخت بیمارستانی.

هاشمی در خصوص دسترسی مردم به دارو در طرح تحول نظام سلامت گفت: دسترسی مردم به دارو در بیمارستان های دولتی از ۶۵ به بیش از ۹۵ درصد رسید و در بخش خصوصی نیز ۱۷ درصد افزایش یافته است ضمن اینکه قیمت تمام شده دارو با احتساب تورم کاهش پیدا کرد زیرا مناقصات متعددی برگزار شد و سازمان غذا و دارو مبادرت به واردات موازی برای مواد اولیه دارو کرده است.

وزیر بهداشت ادامه داد: من بعد از مسئولیتم هیچ حرفی نخواهم زد و از زمانی که کار خود را شروع کرده ام تا امروز هیچ حرفی در خصوص گذشته نزده ام اما از قدیم گفته اند «حرمت امام زاده را متولی باید نگه دارد» و لازم است تا صحبت هایی شود که به سلامت مردم کمک کند که بخشی از آن احترام به جامعه پزشکی است و بخشی از آن نیز حمایت طلبی است که نسبت به سلامت مردم بدون منفعت طلبی مغفول مانده یعنی منفعت ملت ایران در این است که سالم باشند و دستگاهی که متولی این حوزه است باید مورد حمایت کل نظام جمهوری اسلامی مانند مقام معظم رهبری و سران ۳ قوه  و همچنین زیر مجموعه های آنان باشد که به حمد الله هست و این امکان پذیر نیست الا اینکه همه در یک مسیر حرکت کنند و اگر اشکال، ایراد یا خطایی وجود دارد در خانواده خودشان مطرح و اصلاح کنند و طرح برخی از مسائل در تریبون های عمومی علاوه بر اینکه کمکی به سلامت مردم نمی کند بلکه باعث آسیب به آن نیز می شود.

*گزارش اعتدال پرس حاکی است، دکتر پزشکیان که از همان ابتدای معرفی دکتر هاشمی از سوی روحانی جهت تصدی وزارت بهداشت و درمان، مخالفت وی بوده، اخیرا انتقادات جدی و متعددی نسبت به اجرای طرح سلامت داشته و آتش انتقاد از وزیر بهداشت را تندتر کرده است که با واکنش های مختلفی در مجموعه وزارت بهداشت و شخص وزیر همراه شده است بطوریکه حتی شنیده شد برخی حامیان وزیر و مخالفان دکتر پزشکیان، به فکر انجام برخی افشاگری ها از پزشکیان و عملکرد دوره مدیریتی وی در دوران ریاست دانشگاه علوم پزشکی تبریز و وزارت بهداشت و درمان افتاده اند.

مطالب مرتبط با این خبر در اعتدال پرس:

* پزشکیان در دور انتقاد؛ اینبار بازهم وزیر بهداشت/ دریافتی های میلیونی برخی پزشکان با عدالت سازگار نیست؛۹۰ میلیون تومان دریافتی ماهانه یک پزشک در علوم پزشکی تبریز

 

انتهای خبر