اهدای «نشان تبریز» به نابغه تبریزی دانش پزشکی هسته ای جهان/ «پروفسور عباس علوی» : شیفته فرهنگ و هنر آذربایجان هستم

 با حضور شهردار تبریز، رییس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر، رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز و همچنین جمعی از اساتید علوم پزشکی، «نشان تبریز» به «پروفسور عباس علوی» دانشمند نامی تبریزی اهدا شد. به گزارش اعتدال پرس، دکتر صادق نجفی «نشان تبریز» را   «پروفسور عباس علوی» از پیشگامان فناوری فیزیک پزشکی و […]

image_pdfimage_print

 با حضور شهردار تبریز، رییس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر، رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز و همچنین جمعی از اساتید علوم پزشکی، «نشان تبریز» به «پروفسور عباس علوی» دانشمند نامی تبریزی اهدا شد.

به گزارش اعتدال پرس، دکتر صادق نجفی «نشان تبریز» را   «پروفسور عباس علوی» از پیشگامان فناوری فیزیک پزشکی و استاد برجسته  دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا  اعطا کرد.

پروفسور عباس علوی، پزشک  تبریزی و از پیشروان  دانش پزشکی هسته‌ای است. وی از سال ۱۹۷۱ تاکنون عضو هیئت علمی دانشگاه پنسیلوانیا و رئیس بخش پزشکی هسته‌ای این دانشگاه بوده و هم اکنون ریاست مشترک مرکز مطالعات کهنسالی این دانشگاه را بر عهده دارد. این پزشک تبریزی در کنار «دکتر دیوید کوهل» پزشک نامی آمریکایی، از مبدعان فناوری فیزیک ‌پزشکی به شمار می‌رود. جامعه پزشکی هسته‌ای آمریکا به خاطر خدمات علمی ارزنده وی در زمینه سیستم‌های پت اسکن، بالاترین جایزه خود را در سال ۲۰۰۴، به پروفسور علوی علوی اهدا کرد.

سخنرانی در بيش از 50 كشور دنيا و انتشار 214 مقاله و پوستر و نشست علمي در دانشگاه پنسيلوانيا در پنج سال اخير، تنها بخشی از اهتمام علمی و آموزشی این استاد تبریزی به شمار می‌رود.

در سالهاي اخير وي تصميم به تربيت پزشكان و دانشمندان ايراني گرفته و در صدد بنا كردن يك مركز PET در كشورمان است تا از این طریق دين خود را به زادگاه خويش ادا كرده باشد.

پروفسور علوی پس از دریافت «نشان تبریز» :

شیفته فرهنگ و هنر آذربایجان هستم/ «نشان تبریز» را افتخار بی‌نظیر کارنامه خود می‌دانم

پروفسور عباس علوی، دارنده «نشان تبریز» و دانشمند نامی تبریزی در حوزه پزشکی هسته‌ای گفت: با ایمان و اعتقاد به دانشجویان پرشور و بااستعداد تبریزی، می‌توان به فتح بلندترین قله‌های علمی امیدوار بود.

پروفسور علوی پس از دریافت «نشان تبریز» از شهردار تبریز خاطرنشان کرد: این نشان ارزشمند را یک افتخار بی نظیر در کارنامه خود می‌دانم و خوشحالم  که امروز، با چنین فضای بی نظیری مواجه می‌شوم.

استاد دانشگاه پنسیلوانیا با اشاره به عشق و دلدادگی خود به شهر تبریز گفت: با وجود جدایی 60 ساله از زادگاهم، علاقه به فرهنگ و هنر آذربایجان بخش ثابت زندگی است، در این سال‌ها همواره، صبح خود را با یاد تبریز آغاز می‌کنم، دل به موسیقی آذربایجان می‌سپارم و شیفته فرهنگ و  هنر آذربایجان هستم.

پروفسور علوی اضافه کرد: هوش و تلاش دانشجویان آذری، یک واقعیت انکارناپذیر است، بنابراین مصمم هستم که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و پیگیری برخی مناسبات در قالب برنامه زمان بندی، داشته‌های خود را در اختیار این جوانان پرشور قرار دهم.

وی متذکر شد: هم‌اکنون وضعیت بخشهایی از سطح علمی و پزشکی ایران هنوز در قرن 20 میلادی به سر می برَد؛ بنابراین باید سعی کنیم این سطح را به مقطع زمانی قرن حاضر برسانیم.

شایان ذکر است پيش از اين مرحوم اسماعيل وثاقي، حاج فيروز زيرک‌کار و مقصود پوررادي از جامعه هيات حسيني تبريز، زنده‌یاد محمد حسين مبين پدر جذاميان ايران، زنده‌یاد رسول قرباني و حسن اسکندري از نوازندگان شاخص عاشیق، معصومه سپهري نويسنده شاخص ادبيات دفاع مقدس، احسان باکری فرزند شهید مهدی باکری، دکترمحمدعلی موحد استاد شاخص ادبیات و تاریخ، پروفسورمجید سمیعی پزشک صاحبنام کشور، دکتر سعید پناهی و دکتر سعید راد از جامعه پزشکی کشور و دکتر حمید وارسته شهردار تبریز در سال‌های دور، «نشان تبریز» را از آن خود کرده‌اند .

 

 

انتهای خبر