ظریف در گفت‌وگو با خبرنگاران:

بیانیه پایانی نشست وین درباره سوریه با تلاش‌ ایران تعدیل شد

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان این که در دیدار با طرف آمریکایی در حاشیه نشست وین، درباره نیروگاه اراک و تعهدات برای بازسازی آن بحث‌های مفصل و خوبی شد، تاکید کرد: آمریکا باید تضمین دهد، مانع تجارت شرکای تجاری ایران نشود.  به گزارش اعتدال پرس(اعتدال آذربایجان) به نقل از فارس، محمد جواد ظریف وزیر امور […]

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان این که در دیدار با طرف آمریکایی در حاشیه نشست وین، درباره نیروگاه اراک و تعهدات برای بازسازی آن بحث‌های مفصل و خوبی شد، تاکید کرد: آمریکا باید تضمین دهد، مانع تجارت شرکای تجاری ایران نشود.

بیانیه پایانی نشست وین درباره سوریه با تلاش‌ ایران تعدیل شد

 به گزارش اعتدال پرس(اعتدال آذربایجان) به نقل از فارس، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در وین در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه درباره برجام با ۱+۵ و آمریکا مذاکراتی داشتیم، گفت: آمریکایی‌ها باید هرچه سریعتر تعهداتشان را راجع به برجام اجرا کنند و ما می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که این تعهدات در زمینه‌های مختلف برجام انجام می‌شود.

وزیر خارجه ایران با اشاره به اینکه درباره نیروگاه اراک بحث‌های مفصلی انجام گرفت، گفت: پیشرفت بسیار خوبی داشتیم در مورد تعهدات قراردادی برای بازسازی اراک و همینطور اقدامات خوبی داشتیم که آمریکا باید به شرکای تجاری ایران تضمین دهد که مانع تجارت آنها با ایران نشود.

ظریف افزود: سه جلسه برگزار کردیم و در این جلسات در برخی موارد آنها (آمریکایی‌ها) رفتند و از واشنگتن کسب تکلیف کردند و به ما پاسخ دادند.

وی با اشاره به اینکه در جلساتی که همکاران ما درسطح تخصصی و کارشناسی داشتند بحث‌های مربوط به اجرای برجام پیگیری شد گفت: امیدواریم جلساتی که در دو روز داشتیم به روند اجرایی شدن برجام کمک کند و بخصوص اینکه توجه کامل و رعایت دستورات مقام معظم رهبری مبنای بحث‌هایی بود که در این دور روز صورت گرفت.

ظریف درباره اینکه در مورد سوریه جلسه طولانی و جدی بود، تصریح کرد: درباره سوریه بحث‌های بسیار صریحی انجام انجام شد و گروهی از شرکت کنندگان تلاش داشتند که باید راجع به آقای بشار اسد تصمیم گیری شود.

ظریف با اشاره به اینکه ما چند نکته را در این جلسه تصحیح کردیم که در بیانیه نهایی نیز آمده است، گفت: اول اینکه ما گفتیم که طرف‌های موضوع سوریه مردم سوریه هستند و ما طرف و موضوع سوریه نیستیم؛ ما کسانی هستیم که در این جلسه جمع شده‌ایم برای اینکه کمک کنیم و تسهیل کنیم اجرای راه حل سیاسی برای سوریه را و طرف دعوای سوریه مردم سوریه هستند.

ظریف گفت: دوم آنکه ما تاکید کردیم که باید با ترورسیم مقابله شود و سوم اینکه درباره آینده سوریه باید مردم سوریه تصمیم گیری کنند و ما اینجا نیامده‌ایم که تصمیم بگیریم که چه کسی مسئولیت در سوریه داشته باشد و چه کسی نداشته باشد.

وی افزود: البته اختلاف نظر اساسی هنوز هست و یک گروهی در این جمع از اول مبنای کار سیاسی خود را برای آن گذاشتند که آقای اسد نباید باشد و ما هم گفتیم که این تصمیمی است که باید مردم سوریه بگیرند و بر آن تاکید کردیم.

وزیر خارجه با تاکید بر اینکه بیانیه نهایی، بیانیه نسبتاً معتدلی است و آن دیدگاه‌های افراطی را ندارد، گفت: نکات بسیار مهمی در بیانیه آمده است. مثل اینکه هر راه حل سیاسی باید توسط مردم و گروه‌های سوریه گرفته شود و نهایتاً این مردم سوریه هستند که در باره آینده خود تصمیم می‌گیرند.

ظریف با اشاره به اینکه باید دید که آیا اراده سیاسی برای پذیرفتن واقعیات منطقه ما وجود دارد یا نه، گفت: باید همه همسایگان ما و همه بازیگران بین‌المللی این باور را پیدا کنند که داعش دشمن همه ما است، داعش یک اهرم بازی نیست، داعش یک خطر جدی و امنیتی برای همه ما است و همه کشورها باید با آن برخورد جدی داشته باشند.

وی افزود: افراط و تروریسم خطری است که همه را تهدید می‌کند و ما منتظریم تا واقع بینی را در روند تصمیمات اعضای جلسه ببینیم.

انتهای خبر