مناظره دو نماینده اصولگرا و اصلاح طلب در دانشگاه ارومیه

بذرپاش: روند پرونده هسته ای ایران در دولت اصلاحات غیرعادی شد / پزشکیان:تحریم ها صد در صد برداشته نشده است

از زمان توافق ژنو تا به امروز ۲۰۲ هزار میلیارد تومان دارایی های مردم در بورس از بین رفت./ ۳۵ سال است انقلاب کردیم و همش وعده می دهیم که می خواهیم اسلام را پیاده کنیم کجا پیاده کرده اند؟

دیشب مناظره ای با موضوع بررسی آخرین دستاوردهای سیاسی و اقتصادی مذاکرات هسته ای بین نمایندگان اصولگرا و اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی در دانشگاه ارومیه ترتیب یافت.

بذرپاش: روند پرونده هسته ای ایران در دولت اصلاحات غیرعادی شد / پزشکیان:تحریم ها صد در صد برداشته نشده است

 به گزارش اعتدال پرس(اعتدال آذربایجان)به نقل از اروم نیوز، دیشب دانشگاه ارومیه میزبان یک مناظره دانشگاهی با حضور مسعود پزشکیان نماینده اصلاح طلب مردم تبریز، آذرشهر و اسکو و مهرداد بذرپاش نماینده اصولگرای تهران بود.

این مناظره که با موضوع بررسی آخرین دستاوردهای سیاسی و اقتصادی مذاکرات هسته ای ترتیب یافته بود حواشی قابل تاملی داشت.

در ابتدای مناظره مهرداد بذرپاش در پاسخ به سوال مجری مبنی بر اینکه آیا با توافق های صورت گرفته تحریم ها لغو خواهد شد یعنی لغو واقعی یا تعلیق می شود گفت: در موضوع مذاکرات مسائل مختلفی در چند سال اخیر مطرح شد و ما در این مدت سه فاز مذاکراتی داشتیم که هرکدام با هدف خاص خود بود.

وی با اشاره به فعالیت سه نسل در مذاکرات هسته ای گفت: فاز مذاکراتی اول در سال های ۸۲ تا ۸۴ با هدف تعلیق صورت گرفت و فاز مذاکراتی دوم در سال های ۸۴ تا ۸۹ با هدف عادی سازی پرونده هسته ای ایران مذاکره کردند .

بذرپاش گفت: فاز مذاکراتی سوم نیز با صدور قطعنامه ۱۹۲۹ و پس از انتخابات سال ۸۸ آغاز شد.

وی گفت: بنابراین ما سه فاز مذاکراتی با سه هدف متفاوت داشتیم و البته ما سه نسل هم تحریم شده ایم که در اینجا ما تحریم های بعد از انقلاب را می گوییم. 

بذرپاش گفت: نسل اول تحریم ها علیه ایران با تسخیر لانه جاسوسی آمریکا و با فرمان اجرایی کارتر آغاز شد، نسل دوم تحریم ها از زمان انفجار نظامیان در لبنان و نسل سوم تحریم ها نیز از قطعنامه ۱۹۲۹ یعنی بعد از انتخابات ۸۸ ایران شروع شد و فرایند مذاکراتی ما هم از آن موقع عوض شد.

وی تصریح کرد: پس ما سه نسل تحریم با سه هدف مذاکراتی داشتیم تحریم ها که پس از قطعنامه ۱۹۲۹ اعمال شده مربوط به آمریکاست، تحریم اتحادیه اروپاو تحریم شورای امنیت است.

وی با بیان اینکه سه نوع تحریم در آمریکا علیه ایران وجود دارد گفت: یک نوع از تحریم ها؛ تحریم های ایالتی است .

بذرپاش دو نوع تحریم دیگر را مرتبط با رئیس جمهور آمریکا و قوانین تحریمی مصوب کنگره دانست و افزود: ۹ دستور رئیس جمهور در تحریم ایران تبدیل به قوانین کنگره شده است و تنها ۴ دستور را رئیس جمهور آمریکا می تواند بر اساس برجام لغو کند.

وی گفت: هدف اصلی ما از مذاکره برداشتن تحریم ها است و یکی از ابهاماتی که همه دوستان بدان اتفاق نظر دارند، در بحث تعلیق تحریم‌هاست که با لغو، فاصله بسیاری دارد.

در ادامه مسعود پزشکیان در پاسخ به سوال قبلی اظهار کرد: تحریم ها که صد درصد برداشته نشده است.

وی گفت: تحریم هایی که علیه ما انجام گرفته از آمریکا شروع شده پس از آن از اروپا ، سازمان ملل و کل دنیا را علیه نظام ما بسیج کرده و قطعنامه صادر کرده اند، قطعنامه هایی که در حوزه حمل نقل، تجارت، تکنولوژی، بانک است یعنی هراقدامی که باعث شود کشورمان خود را بالا بکشد را تحریم کردند.

 پزشکیان افزود: سیاست ما هم طوری بود که بستر را بر ما آماده کرده یعنی طوری سیاست را آماده کردیم که همین روسیه و چین که می گویند با ما هستند علیه ما قطع نامه صادر کردند .

وی گفت: نتیجه این تحریم ها کل بازار را از ما گرفته است بطوریکه از فروش ۴ میلیون بشکه نفت به یک میلیون بشکه رسیده ایم.

به گفته پزشکیان اعمال تحریم ها علیه ایران باعث شده که بازار اقتصادی غیر شفاف شود و از این وضعیت بابک زنجانی ها، رانت خواران و دزدی ها متولد شوند و کسی هم نمی تواند جلو این ها را بگیرد.

وی اظهار کرد: ما روزانه صدو پنجاه میلیارد تومان به خاطر این گران خریدن و ارزان فروختن ضرر می کنیم.

پزشکیان با بیان اینکه عدم استفاده هم اندازه از میادین مشترک نفتی و گازی با قطر و عراق ضرر هنگفتی را روزانه نصیب کشور می کند افزود: به خاطر اینکه بازار را بر روی ما بسته اند.

وی با اشاره به اینکه همه مشکلات کشور اعم از بیکاری و غیره زاییده تحریم ها است گفت: اگر ما سیاست خود را نتوانیم با دنیا با همان بحث حکمت و عزت و مباحثی که مقام معظم رهبری در خصوص سیاست روابط خارجه فرمودند شکل دهیم روز به روز وضعیت مان بدتر خواهد شد.

پزشکیان در پاسخ به سوال مجری مبنی بر اینکه دستاوردهای مذاکرات چه بود و نقاط قوت و ضعف برجام چه در حوزه سیاسی و چه در حوزه اقتصادی چیست؟ اظهار کرد: پزشکیان: دستاورد برجام و مذاکرات این بود که وحدت جهانی را که علیه نظام اسلامی ما بود را شکستند که این بزرگترین دستاورد بود.

وی تصریح کرد: نقاط ضعف برجام هم این است که اگر ما توان موشکی خود را بخواهیم برای آنها بفروشیم راحت تر از سوریه ، عراق؛ و افغانستان به کشور ما حمله می کنند و دولت و مذاکره کنندگان ما هم اعلام کردند ما در خصوص توان نظامی و موشکی با کسی معامله نمی کنیم.

بذرپاش نیز در پاسخ به همین سوال گفت: پرونده هسته ای ما در سال ۸۲ در دولت اصلاحات غیر عادی شد، وقتی دوستان دقت نظر نکردند و ماشین های آلوده را خریداری کردند و البته منافقین هم در این قضیه کم نگذاشتند.

وی افزود: از زمان توافق ژنو تا به امروز ۲۰۲ هزار میلیارد تومان دارایی های مردم در بورس از بین رفت.

بذرپاش با بیان اینکه در تحریم های دو نسل قبل کشور نیز در همین شرایط قرار داشت اما توانمندتر، شد افزود: چطور قبلا که در تحریم بودیم اینهمه ساخت و ساز داشتیم ولی الان پول نداریم ، قبلا با شرایط تحریم می توانستیم یارانه بدهیم اما الان نمی توانیم.

وی گفت: زمینه ساز تحریم ها کسانی بودند که گفتند قطعنامه کاغذپاره است یا کسانی که فتنه ۸۸ را به بار آوردند، اصلا بیانیه خیلی شرف داره به دیکته نوشتن.

بذرپاش در پاسخ به سوال دیگر مجری مبنی بر اینکه چند درصد دولت ها در لغو تحریم ها تردید داشتند؟ اظهار کرد: اینکه نمی شود با درصد گفت که هرکدام از دولت ها چند درصد مقصر بودند چون این کار غیرکارشناسی است اما مسلما کسی در کشور موافق ادامه تحریم ها نیست.

وی افزود: بعضی ها برای فرار از پاسخگویی همیشه آدرس غلط می دهند مثلا هنوز سه سال از زمان دولت قبلی نگذشته است که همه مشکلات را به گردن دولت قبل می اندازند.

بذرپاش ادامه داد: الان دوسال از سرکار آمدن دولت روحانی می گذرد و حدودا ۳۶۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی کشور در همین دو سال بالا رفته است به خاطر اینکه پول چاپ کردند و پایه پولی بالا رفته است و حالا جای سوال اینجاست که با ۳۶۰ هزار میلیارد تومان، یارانه مردم افزایش پیدا کرده یا پروه های مثل راه آهن تبریز میانه ساخته شده است؟

وی تصریح کرد: پس در آدرسی که می خواهید به جامعه بدهید انصاف را رعایت کنید و پشت عناوینی مانند کاسبان تحریم قایم نشوید.

وی با بیان این که ملت ایران کاسبان را خوب می‌شناسند، گفت: ما منتقدان یک پیشنهاد دادیم که از وضعیت زندگی ما فیلم بگیرند و از زندگی کسانی هم که به ما می گویند کاسبان تحریم فیلم تهیه کنند بعد مشخص کنند که حجم کاسبی ها چقدر بوده است و مردم را نیز مطلع کنند.

بذرپاش افزود: ما در برجام کدام حرف غیر کارشناسی را زده ایم؟ به ما می گویند چرا به مردم می گویید، خب مردم نباید اطلاع داشته باشند که تحریم ها برداشته نمی شود،ما نگوییم مشکل امنینی درست می شود، ما نباید بگوییم مذاکره کنندگان اشتباه کرده اند؟ این ها را گفتن اسمش تندروی و افراطی گری و شعار دادن نیست بلکه اسمش دلواپسی خوب است.

پزشکیان نیز در پاسخ به این سوال که دولت ها هرکدام چند درصد در لغو تحریم ها تردید داشتند؟ گفت: اگر الان در هسته ای به اینجا رسیده ایم متعلق به دولت احمدی نژاد نیست سانتریفیوژهای درست شده متعلق به تخم هایی است که در دولت های گذشته کاشته شده است اما وضعیت اقتصادی که به وجود آمده هم زاییده خرابکاری است که قبلا به وجود آمده و الان خودش را بروز می دهد.

وی افزود: اگر طبق گفته های آقای بذرپاش ۳۶۰هزار میلیاردتومان به جامعه پول ریخته شده است پس تورم آن کجااست؟

بذرپاش در پاسخ به این سوال که چرا سیاست مداران ما در جریان مذاکرات شفاف سازی نمی کنند اما سیاست مداران غربی شفاف صحبت می کنند؟ اظهار کرد: پس اگر این منطق را بپذیریم که میراث خرابی گذشتگان به این دولت رسیده پس هرچه مشکل در دولت قبل هم بوده میراث دولت خاتمی بوده که به دولت احمدی نژاد رسیده است.

وی گفت: در سخنرانی های اخیر دولت که وارد سال سوم می شود ببینید چند درصد مردم می پذیرند این حرف ها را که همه را ارجاع بدهیم به گذشته مبهم و آینده نامعلوم.

بذرپاش افزود: در موضوع برجام نیز بحث ما این بود که اگر توافقی می شود باید در تراز ملت ایران انجام شود و تهدیدات به حداقل برسد و فرصت ها نیز به حداکثر.

پزشکیان نیز در ادامه گفت: بپذیرید هر حرفی، هر حرکتی کار کارشناسی خود را دارد، در برجام کاری که کردیم کارشناسی نیست .

بر اساس این گزارش حواشی قابل تامل این مناظره نیز بدین صورت اتفاق افتاد که دانشجویان در بین سخنان پزشکیان شعار مرگ بر منافق سردادند و پزشکیان نیز در واکنش به این شعار گفت مدرک شما دانشجو هستید و بایستی گفته های شما علمی و با مدرک باشد نه با شعار که یکی از دانشجویان گفت: مدرک فتنه ۸۸ که پزشکیان نیز در جواب پاسخ داد: ۳۵ سال است انقلاب کردیم و همش وعده می دهیم که می خواهیم اسلام را پیاده کنیم کجا پیاده کرده اند؟

بذرپاش نیز با اشاره به صحبت های پزشکیان گفت: بگم چرا پیاده نشده، چون بعضی ها امام(ره) را در خواب می دیدند و می گفتند امام گفته این کار را بکنید و این کار را نکنید.

انتهای خبر