مبنای انتخاب جبارزاده از زبان رحمانی فضلی/ توصیه های وزیر کشور و نماینده ولی فقیه به استاندار جدید؛ حفظ اعتدال شرط حمایت از دکتر جبارزاده

وزیر کشور در آیین تودیع معارفه استاندارآذربایجان‌شرقی، گفت: اولین توصیه رییس جمهور به استانداران جدید، مشی اعتدال و استفاده ازنیروهای معتدل است و مبنای انتخاب آقای جبارزاده،موضوع اعتدال بوده است و ایشان نمونه‌ای از عقلانیت و اعتدال هستند… با تاکید بر این که نباید ماهیت و عملکرد آمریکا در قبال کشورهای تحت سلطه را فراموش کرد، گفت: […]

وزیر کشور در آیین تودیع معارفه استاندارآذربایجان‌شرقی، گفت: اولین توصیه رییس جمهور به استانداران جدید، مشی اعتدال و استفاده ازنیروهای معتدل است و مبنای انتخاب آقای جبارزاده،موضوع اعتدال بوده است و ایشان نمونه‌ای از عقلانیت و اعتدال هستند…

با تاکید بر این که نباید ماهیت و عملکرد آمریکا در قبال کشورهای تحت سلطه را فراموش کرد، گفت: خوی آمریکا، خوی سلطه و استبداد است، بنابراین طرح حکومت دینی به عنوان منادی عدالت و آزادی توسط ملت ایران، به مذاق سلطه‌گران خوش نیامده است.

وزیر کشور با اشاره به مذاکرات هسته‌ای کشورمان با گروه ۱+۵، خاطرنشان کرد: برای مردم دنیا تعجب‌آور است کشوری که این همه مورد هجمه بوده امروز به بالاترین سطح فناوری دست یافته و این در واقع نشانه حیات و نشاط این کشور است.

عبدالرضا رحمانی فضلی با بیان این که همواره باید به خاطر داشته باشیم که آمریکا، قابل اعتماد نیست، افزود: اختلاف آمریکا با ملت ایران به دلیل انرژی هسته‌ای یا منابع نفتی نیست، بلکه اساس دشمنی آمریکا، به خاطر اسلام و اختلاف در جهان‌بینی است.

وی افزود: حوزه اصلی درگیری ما با آمریکا، حوزه اندیشه و اعتقاد است اما صحنه درگیری، مسایلی است که تحت عنوان مسایل سیاسی، انرژی هسته‌ای و حقوق بشر مطرح می‌شود چرا که آمریکا می‌داند در عرصه اندیشه، توان رویارویی با ملت ایران را ندارد.

وزیر کشور با تاکید بر این که باید نقاط قوت خود را تقویت کنیم، گفت: همان‌طور که رهبر معظم انقلاب هم تاکید کردند اصل گفتگو و مذاکره مورد تایید است، اما برگ برنده ما باید نگاه به درون باشد و اگر ما از موضع محکم حرکت کنیم پشتوانه بسیار بالایی برای نمایندگان کشور در مذاکرات ایجاد خواهد شد.

وی با بیان این که حضور پرشکوه مردم در صحنه سیاسی مبارزه با آمریکا، یک پشتوانه قوی برای دولت است که باید در عرصه بین‌المللی به درستی از آن بهره‌برداری کرد، افزود: دنیا باید بداند که عقبه نمایندگان ایران در مذاکرات، ملت مقتدر ایران هستند که با هوشمندی و تبعیت از رهبری، به دقت همه مسایل را رصد می‌کنند.

وزیر کشور در ادامه حفظ و تقویت وحدت و انسجام ملی و توانمندی در حوزه اقتصاد را دو موضوع حایز اهمیت در بحث استحکام داخلی عنوان کرد و اظهار داشت: وحدت ملت ایران در عین مواضع مختلف سیاسی، مطمئنا دشمنان را تسلیم می‌کند و باید مراقب باشیم که هیچ قولی خلاف موضع مقام معظم رهبری و هیچ اقدامی خلاف منافع ملی اتفاق نیفتد.

وی با بیان این که تحریم‌های اقتصادی، آخرین حربه دشمنان است، افزود: زمانی می‌توانیم از این تحریم‌ها با موفقیت عبور کنیم که در حوزه اقتصادی، توانمندی بالایی داشته باشیم.

fsbn

سه اقدام مهم برای کسب توانمندی در حوزه اقتصادی/ آذربایجان شرقی باید موتور تحول در اقتصاد کشور باشد

رحمانی فضلی با بیان این که برای کسب توانمندی اقتصادی باید سه اقدام مهم انجام گیرد، تجهیز منابع مالی و تولید را اولین اقدام ضروری در این راستا ذکر کرد و گفت: استان آذربایجان شرقی با بهره‌مندی از سرمایه‌های اقتصادی و مالی در کنار ظرفیت‌های انسانی و منابع طبیعی، حتما باید موتور تحول و تحرک اقتصادی کشور باشد.

وی با تاکید بر این که آذربایجان شرقی باید معین چند استان در حوزه اقتصادی باشد، افزود: این استان با دارا بودن بیش از هشت هزار واحد صنعتی و تولیدی و تجارب بالا در عرصه تجارت، صنعت و علم و بهره‌گیری از نیروی انسانی قوی، منابع عظیم الهی و موقعیت جغرافیایی بسیار عالی باید نقش عظیمی در جهت منویات مقام معظم رهبری ایفا کند.

وزیر کشور بهره‌وری در استفاده از منابع را دومین اقدام ضروری در راستای توانمندسازی اقتصادی کشور عنوان کرد و اظهار داشت: رشد اقتصادی کشور در برنامه توسعه، هشت درصد پیش‌بینی شده که سه درصد از آن باید از محل بهره‌وری تحقق یابد در حالی که این سهم، امروز کمتر از یک درصد است.

وی خاطرنشان کرد: باید با استفاده درست از منابع، صرفه اقتصادی و کارآمدی منابع افزایش یابد و این مهم باید در استان آذربایجان شرقی هم مورد هدف‌گذاری قرار گیرد.

رحمانی فضلی به موضوع کاهش مصرف به عنوان سومین راهکار کسب توانمندی در حوزه اقتصاد اشاره و تصریح کرد: در حال حاضر می‌توانیم  ۲۰ درصد از مصرف فعلی خود را در حوزه‌های مختلف کاهش دهیم و معتقدیم که تبریز و آذربایجان شرقی می‌تواند ظرف یک سال این کار مهم را به عنوان الگو و نمونه به سرمنزل مقصود برساند.

حفظ وحدت و رشد اقتصادی، پشتوانه مذاکره

وزیر کشور با بیان این که مذاکره، تنها یک بعد از مقابله ما با آمریکاست، افزود: پشتوانه مذاکره و امکان توفیق در آن، با حفظ وحدت در داخل و رشد اقتصادی امکان‌پذیر است.

وی با بیان این که منابع پیش‌بینی شده در بودجه عمومی، قادر به اداره کشور برای دست‌یابی به رشد اقتصادی هشت درصد نیست، افزود: دولت حتی در صورت موفقیت در مسایل بین‌المللی و تولید و فروش نفت در بهترین حالت هم نمی‌تواند ۱۵۰ هزار میلیارد تومان هزینه جاری کشور را برآورده کند، بنابراین همه استان‌ها و مناطق کشور بدانند که باید در یک رقابت فشرده منطقی، قانونی و مناسب اقتصادی وارد شوند و این رقابت، مسابقه خیرات و حسنات است.

رحمانی فضلی با بیان این که دیگر از بودجه‌های نفتی خبری نخواهد بود، تاکید کرد: تحقق بودجه عمرانی کشور در سال جاری بیشتر از ۱۳ درصد نخواهد بود، بنابراین باید به سمت چشمه جوشان ملت برویم و بر روی منابع مردم حساب کنیم که این منابع می‌تواند به راحتی رشد هشت درصدی را محقق کند.

وی افزود: استان آذربایجان شرقی باید با یک سازماندهی جدید و بسیج همه توان اجرایی حول محور مدیریت استان، منابع مردم را در مسیر تولید هدایت کند و دولت و مجلس نیز باید برای رفع مشکلات قانونی و ایجاد بسترهای لازم اهتمام داشته باشند.

تغییر در مدیریت به معنای نفی مدیران سابق نیست

وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از تلاش‌های آقای بیگی در مدت تصدی مسؤولیت استانداری آذربایجان شرقی، گفت: ایشان به عنوان یک مدیر برجسته و شایسته در مدت بیش از پنج سال، منشأ خیر و اتفاقات خوب در استان بودند.

وی افزود: آقای جبارزاده، استاندار جدید آذربایجان شرقی هم از فرزندان ملت و یک مدیر شایسته، وارسته، نیک‌اندیش و نیک‌منش است که تجربه ایشان می‌تواند قدرت هم‌افزایی مدیران استانی را به پیش ببرد.

وزیر کشور تصریح کرد: تغییر در مدیریت به معنای نفی مدیران سابق نیست، بلکه به معنی تغییر در نگاه به تبع تغییر در نگرش مردم و عمل به تعهدات است و مدیران سابق و جدید باید دست در دست هم برای حل مسایل همت کنند.

وی با اشاره به طرح موضوع استانداری آذربایجان شرقی در جلسه هیأت دولت، خاطرنشان کرد: آقای رییس جمهور در این جلسه بیانات مبسوطی درباره این استان داشتند و تبریز و آذربایجان را چشم و چراغ ملت ایران و مورد اعتماد و امید کشور معرفی کردند.

توصیه‌های دولت به استانداران جدید: اعتدال، توجه به مردم، عدالت و پاک‌دستی

syertuirtu

وزیر کشور در ادامه با بیان این که موضع دولت، موضع اعتدال است، گفت: اولین توصیه رییس جمهور به استانداران جدید، مشی اعتدال و استفاده از نیروهای معتدل است و مبنای انتخاب مدیران عالی استان‌ها از جمله جناب آقای جبارزاده، موضوع اعتدال بوده است و ایشان نمونه‌ای از عقلانیت و اعتدال هستند.

وی، با تاکید بر توجه به مردم به عنوان یکی از برنامه‌های مهم استانداران جدید، خاطرنشان کرد: استانداران باید در تمام ابعاد با مردم رابطه داشته باشند و در مراحل مختلف تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در کنار مردم و مردم در کنار آنها باشند.

رحمانی فضلی با تاکید بر پیگیری عدالت در امور اجرایی، اظهار داشت: معیار عدالت از نظر دستگاه اجرایی، قانون است؛ همه در برابر قانون برابرند، بنابراین استاندار باید در انجام مراحل اجرایی، عدالت و اجرای قانون را از هر جهت مبنا قرار دهد.

وی، پاک‌دستی مدیران را یکی از مسایل اصلی مورد توجه دولت و رییس جمهور ذکر کرد و افزود: استانداران باید امین و حافظ بیت‌المال و مورد اعتماد مردم باشند و با هر نوع ناپاکی در مسایل مالی به شدت برخورد کنند.

وزیر کشور با بیان این که در این مقطع حساس تاریخی بعد از خداوند هیچ امیدی جز مردم نداریم، افزود: تحلیل دشمنان این بود که با فشارهای اقتصادی و محدودیت‌های سیاسی علیه جمهوری اسلامی، فضای سال ۸۸ با شدت بیشتری تکرار شود اما مردم ایران با شکوه و اقتدار و با هوشمندی پای صندوق‌های رأی آمدند و انتخاب بسیار مطلوبی کردند.

وی با تاکید بر این که وزارت کشور جایگاه مدیریت سیاسی است، گفت: وزارت کشور و استانداری، حزب و گروه سیاسی نیست، اما برای فراهم کردن بستر قانونی برای همه فعالیت‌های سیاسی در چارچوب قانون آماده است و در این زمینه، اساس ما مردم‌محوری است.

 شرط حمایت نماینده ولی فقیه از دکتر جبارزاده

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب به مناسبت ۱۳ آبان، خاطرنشان کرد: همان‌طور که معظم‌له تاکید کردند دولت باید در عین تحرک دیپلماسی، بیشتر به فکر درون‌زایی و استفاده از ظرفیت‌های داخلی کشور باشد و انتظار مردم هم همین است.

b14037

آیت‌الله مجتهد شبستری در آیین تودیع و معارفه استاندار آذربایجان شرقی، با بیان این که مسئولیت در فرهنگ اسلامی، امانت است، افزود: مهم‌ترین ویژگی که در قرآن و روایات برای خدمت‌گزاران مطرح شده امین بودن و باکفایت بودن و در یک جمله شایسته‌سالاری است که عمده آن در تخصص، تعهد، مدیریت و پاک‌دستی متجلی می‌شود.

امام جمعه تبریز با اشاره به برخی ناهنجاری‌های اجتماعی مانند بدحجابی، تاکید کرد: البته وضعیت کشور نسبت به قبل از انقلاب تفاوت بسیاری کرده است اما خانواده‌های شهدا و متدینین، انتظار بیشتری از نظام جمهوری اسلامی دارند و باید تدبیری اندیشیده شود تا شاهد بازگشت برخی مسایل ناگوار نباشیم.

آیت‌الله مجتهد شبستری افزود: بخش عمده مشکلات اقتصادی و فرهنگی مربوط به دسیسه‌های دشمنان است، با این حال مردم انتظار دارند این مشکلات تا جایی که امکان دارد زودتر حل شود.

نماینده ولی فقیه در استان در ادامه با قدردانی از زحمات آقای بیگی در مدت بیش از پنج سال تصدی مسئولیت استانداری آذربایجان شرقی، گفت: همه ما در طول این مدت به ویژه در پیشامد ناگوار زلزله ارسباران و در زمینه‌های دیگر همچون ملاقات‌های مردمی، سفر به شهرستان‌ها، رسیدگی به مشکلات مردم و جذب سرمایه‌گذاری شاهد فعالیت‌های چشمگیر ایشان بودیم و برای ایشان آرزوی موفقیت می‌کنیم.

وی همچنین انتصاب آقای جبارزاده به عنوان استاندار جدید آذربایجان شرقی را تبریک گفت و افزود: ایشان هم یک فرد ارزشی و متعهد هستند که علاوه بر تلاش در عرصه دفاع مقدس، به مدت ۱۶ سال نماینده تبریز در سنگر مجلس بودند و امیدواریم با آشنایی که نسبت به قوانین و مقررات و مسایل استان دارند در مسئولیت جدید موفق باشند.

آیت‌الله مجتهد شبستری، استاندار جدید را به استفاده از نیروهای معتدل توصیه کرد و گفت: الحمدلله امنیت و آرامش در استان ما برقرار است و امیدواریم در تداوم این مسیر شاهد همکاری و همدلی همه مسئولان با استاندار جدید باشیم.

وی تصریح کرد: وظیفه ما حمایت از استاندار جدید است و این حمایت، مادامی که ایشان در مسیر اعتدال، ارزش‌های اسلامی و تعالی و سعادت استان باشند ادامه خواهد داشت.

انتهای خبر