طرح دوفوریتی مجلس برای استعفای بازنشستگانی که در دولت یازدهم منصوب شده اند/کمیسون اجتماعی هم تایید کرد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی دوفوریت طرح ممنوعیت اشتغال بازنشستگان در مشاغل اجرایی را به تصویب رساندند که در صورت تصویب نهایی آن تمام بازنشستگانی که از ابتدای دولت یازدهم به کارگیری شده اند باید از سمت خود استعفا دهند . به گزارش اعتدال پرس به نقل از خانه ملت ، در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس […]

نمایندگان مجلس شورای اسلامی دوفوریت طرح ممنوعیت اشتغال بازنشستگان در مشاغل اجرایی را به تصویب رساندند که در صورت تصویب نهایی آن تمام بازنشستگانی که از ابتدای دولت یازدهم به کارگیری شده اند باید از سمت خود استعفا دهند .

به گزارش اعتدال پرس به نقل از خانه ملت ، در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی دوفوریت طرح ممنوعیت به کارگیری و اشتغال بازنشستگان در مشاغل اجرایی و ستادی که به امضای ۱۹۱ نفر از نمایندگان رسیده بود در دستور کار جلسه امروز مجلس قرار گرفت.
عزت الله یوسفیان ملا به عنوان طراح در حمایت از این طرح گفت: پیش از ارائه این طرح خدمت معاونان رئیس جمهور رسیدم و اعلام کردم که نمایندگان از به کارگیری بازنشستگان ناراحت هستند. این مشکل را حل کنید تا چنین طرحی ارائه نشود.
نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دولت پس از استقرار، اجرای طرح مهرآفرین که برای استخدام جوانان بود را متوقف کرد چون بار مالی داشت اما متاسفانه اقدام به استخدام بازنشستگان کرد.
وی اظهار داشت: پروژه های عمرانی دچار مشکلاتی هستند، می خواهیم وزیر را ببریم می بینیم ۸۰ سال سن دارد، معاونانش هم همه ۷۰ تا ۸۰ ساله هستند، استاندار هم ۶۵ سال سن دارد بنابراین نمایندگان نمی توانند از مسئولان برای حل مشکلات پروژه ها و نظارت بر آنها کمک بگیرند.
محمد قسیم عثمانی نماینده بوکان در مخالفت با این طرح گفت: اگر قرار است از بازنشسته ها در سمت استاندار، قائم مقام، معاونان استاندار و روسای سازمان ها استفاده نشود نباید اجازه داد از بازنشسته ها در سمت نمایندگی هم استفاده شود.
وی خطاب به یوسفیان ملا گفت: شما هم بازنشسته هستید، نمایندگی هم فعالیت و دوندگی نیاز دارد. اگر این طور است نباید از بازنشسته ها در سمت نمایندگی استفاده شود.
عثمانی تاکید کرد: وزیر، معاون وزیر، قائم مقام و استاندار باید در دفترشان بنشینند و فکر کنند و کارهای اجرایی را جوانان پیگیری کنند. بنابراین می توان از بازنشسته ها استفاده کرد.
وی اظهار داشت: تجربیات بازنشسته ها با هزینه ملت به دست آمده نباید این تجربیات را از دست داد.
در ادامه حمید رسایی نماینده مردم تهران در موافقت با این طرح گفت: آقای روحانی نیروهای همفکر و جوان هم دارد می تواند به جای نیروهای بازنشسته از نیروهای جوان استفاده کند.
وی با اشاره به اظهارات عثمانی مبنی بر اینکه مدیران سطح بالا باید تنها فکر کنند، گفت: رهبری می فرمایند که مدیران ما نباید مدیران پشت میز نشین باشند باید در صحنه حضور داشته باشند.
رسایی اظهار داشت: زمانی که در کارهای اجرایی از بازنشستگان استفاده می کنیم ترقی و امید قطع می شود و این برخلاف تدبیر و امید است.
نماینده تهران تاکید کرد: بازنشستگان در مقابل مراجع نظارتی و قانون تخلفات اداری دیوان محاسبات فاقد مسئولیت و پاسخگویی هستند بنابراین حضور آنها در پست های اجرایی امکان ایجاد فساد اداری را افزایش می دهد.
رسایی تصریح کرد: آقای رئیس جمهور شما گفتید من با داس نیامده ام با کلید آمده ام اما به نظر می رسد شما با کلید انبار داس آمده اید.
در پایان نمایندگان با ۱۶۶ رای موافق، ۳۱ رای مخالف، ۸ رای ممتنع از مجموع ۲۲۲ نماینده حاضر در مجلس با دوفوریت این طرح موافقت کردند.
در صورت تصویب نهایی این طرح، به کارگیری و اشتغال افراد بازنشسته و یا کسانی که در سن بازنشستگی هستند در مشاغل استاندار، قائم مقام و معاونان وزیران، روسای سازمان ها، اعضای هیات مدیره و مدیران عامل شرکت های دولتی و بانک ها و سمت های مناطق آزاد اقتصادی و سمت های همتراز مشاغل فوق در دستگاههای اجرایی و سازمان تامین اجتماعی ممنوع است و مصوبات دولت نیز در خصوص بازنشستگان دعوت به کار شده ملغی الاثر می گردد.

این طرح همچنین تاکید دارد که پس از ۱۵ روز از تصویب این طرح باید افراد بازنشسته انصراف خود را از ادامه خدمت ارائه و پست را ترک نمایند و الا عزل خواهند شد.
محمد رضا باهنر نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه علنی امروز را برعهده داشت از کمیسیون اجتماعی خواست تا امروز بعدازظهر برای بررسی جزئیات این طرح دوفوریتی تشکیل جلسه دهند.

                 کمیسیون اجتماعی مجلس با طرح ممنوعیت اشتغال بازنشستگان در مشاغل اجرایی موافقت کرد             

اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با طرح ممنوعیت اشتغال بازنشستگان در مشاغل اجرایی موافقت کردند.

«فرج الله عارفی» افزود: در جلسه امروز این کمیسیون مصوب شد افراد بازنشسته نمی توانند به عنوان معاونان وزرا، استانداران، فرمانداران، بخشداران اعضای هیات مدیره بانک های دولتی و مدیر عامل اعضای هیات مدیره مناطق آزاد مشغول به کار شوند.

وی اضافه کرد: در جلسه امروز کمیسیون، کلیات و جزییات این طرح تصویب شد و قرار است کلیات آن روز سه شنبه هفته جاری در صحن علنی مجلس شورای اسلامی بررسی شود.

دو فوریت طرح ممنوعیت اشتغال بازنشستگان در مشاغل اجرایی صبح امروز (یکشنبه) در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی تصویب شد.

در ماده واحده این طرح آمده است: بکارگیری و اشتغال افراد بازنشسته و کسانی که در سن بازنشستگی ۶۰ سال یا سنوات بالای ۳۰ سال باشند در مشاغل استاندار، قائم مقام و معاونان وزیران، رییسان سازمان ها، اعضای هیات مدیره و مدیران عامل شرکت های دولتی، بانک ها و سمت های مناطق آزاد اقتصادی و سمت های همتراز مشاغل فوق در دستگاه های اجرایی و سازمان تامین اجتماعی ممنوع است و مصوبات دولت نیز درباره بازنشستگان دعوت به کار شده ملغی الاثر می شود.

همچنین در صورت تصویب نهایی این طرح، افراد مشمول این قانون که فعلا در این سمت ها شاغل هستند باید در مدت ۱۵ روز انصراف خود را از ادامه خدمت ارائه و پست را ترک کنند و گرنه با اتمام ۱۵ روز از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون عزل می شوند و سمتی نخواهند داشت و هرگونه پرداختی تحت هر عنوان، در حکم تصرف در اموال دولتی محسوب می شود.
منبع: ایرنا

انتهای خبر