جنجال بر سر لایحه بودجه دولت/ موج استعفای نمایندگان مجلس در اعتراض به بودجه ۹۳

نمایندگان استان های خوزستان، لرستان، مازندران و شهرستان بوکان در اعتراض به لایحه بودجه ۹۳ توسط دولت استعفا دادند. به گزارش اعتدال پرس به نقل از دانا، روز یکشنبه لایحه بودجه سال ۹۳ توسط رئیس جمهور به مجلس تقدیم شد که حواشی زیادی به همراه داشت. درحالی که دولتمردان از آماده شدن به موقع بودجه […]

نمایندگان استان های خوزستان، لرستان، مازندران و شهرستان بوکان در اعتراض به لایحه بودجه ۹۳ توسط دولت استعفا دادند.

به گزارش اعتدال پرس به نقل از دانا، روز یکشنبه لایحه بودجه سال ۹۳ توسط رئیس جمهور به مجلس تقدیم شد که حواشی زیادی به همراه داشت.

درحالی که دولتمردان از آماده شدن به موقع بودجه  سال ۹۳ خوشحال بودند و آن را یک رکورد برای دولت بر می شمردند، برخی از نمایندگان معتقد بودند که سرعت در تنظیم این لایحه باعث شده است تا کیفیت آن زیر سوال رود و بسیاری از جزئیات در آن رعایت نشود.

نمایندگان خوزستان استعفا دادند

افزایش حقوق کارمندان به طور غیر متناسب با افزایش نرخ تورم، کاهش برخی از ردیف بودجه های استان ها و … از حواشی این لایحه بودند.

امروز تعدادی از نمایندگان اعتراض خود را نسبت به این موضوع اعلام کرده و به صورت دسته جمعی استعفا دادند.

سید شریف حسینی، نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی در این خصوص اظهار داشت: پس از بررسی بودجه متوجه شدیم حق خوزستان در بودجه سال۹۲ ضایع شده است.

وی افزود: در بودجه ۹۳ نگاه مناسبی به خوزستان نشده است و حتی در مواردی که در دوره قبل به ما داده بودند هم کم شده است.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به همین خاطر نمایندگان خوزستان به خاطر ظلمی که در بودجه ۹۳ و پولی که برای انتقال آب گذاشته اند، به صورت دسته جمعی استعفا داده  و آن را تقدیم هیأت رئیسه کردند.

نماینده مردم ایذه و باغ ملک در مجلس شورای اسلای ادامه داد: این نامه در هیات رئیسه ارائه شده اما هیات رئیسه در خصوص تحویل گرفتن یا تحویل نگرفتن آن در حال چانه زنی با مجمع نمایندگان خوزستان است.

وی بی توجهی به استان خوزستان در لایحه بودجه ۹۳ و تخصیص ردیف مستقل به انتقال آب از سرشاخه های کارون به استان های همجوار را علت اصلی استعفای دسته جمعی نمایندگان خوزستان خواند.

تهدید به استعفای ۹ نماینده لرستان

ایرج عبدی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: براساس ماده ۱۸۰ قانون برنامه پنجم دولت می‌بایست دو درصد بودجه عمومی ۲۲۰ هزار میلیاردتومانی یعنی ۴۰۰۰ میلیارد تومان برای استان محروم لحاظ می‌کرد که این اتفاق نیفتده است.

وی افزود: با توجه به اینکه این تنها ردیف به مناطق محروم بر بودجه است ما به عنوان نمایندگان استان لرستان که از استان‌های محروم کشور به حساب می‌آید نمی‌توانیم از حق قانونی عدول کنیم.

نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اگر در مورد اعتبار استان در بودجه تجدید نظر صورت نگیرد و اعتبارات مربوط اصلاح نشود استعفایمان را عملی خواهیم کرد. زیرا در آن صورت معتقدیم که ماندن ما در مجلس فایده ندارد.

 استعفای ۷ نماینده استان لرستان در اعتراض به بودجه

نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی از استعفای ۷ نفر از نمایندگان استان لرستان در اعتراض به بودجه ۹۳ خبر داد.

ابراهیم آقامحمدی نماینده مردم خرم‌‌آباد در مجلس در گفت‌وگو با فارس، از استعفای ۷ نفر از ۹ نماینده استان لرستان خبر داد.

وی علت استعفای این افراد را «اعتراض به بودجه تخصیص یافته به این استان برای سال آینده» عنوان و خاطرنشان کرد: این نمایندگان استعفای خود را تقدیم هیئت ‌رئیسه مجلس کرده‌اند.

نماینده مردم خرم‌آباد با انتقاد از اعتبارات اختصاص یافته در بودجه سال ۹۳ به استان لرستان گفت:‌ با بررسی بودجه دریافتیم بحث محرومیت زدایی و توجه به استان‌های کمتر توسعه یافته، در آن لحاظ نشده است.

آقامحمدی با بیان اینکه در بودجه ۹۳ اعتبارات لازم برای طرح‌های کلان استان لرستان در نظر گرفته نشده، افزود: اعتبارات کافی برای پروژه‌های عمرانی در بودجه سال آتی تخصیص نیافته که این مسأله باعث تعطیلی این پروژه‌ها خواهد شد.

وی لرستان را دارای رتبه نخست بیکاری در کشور معرفی کرد و متذکر شد: در چنین شرایطی ما دیگر حرفی برای گفتن به مردم نخواهیم داشت و چگونه می‌توانیم پاسخ مطالبات آنها را بدهیم.

نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس با اشاره به جلسه امروز مجمع استان لرستان با معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌‌جمهور، اظهار داشت: در جلسه امروز وضعیت این استان را برای آقای نوبخت تشریح کردیم که او وعده داد طی جلساتی با حضور کارشناسان مباحث را بررسی کند.

آقامحمدی افزود: قرار است شنبه هفته آتی طی جلسه‌ای با آقای نوبخت و کارشناسان، بحث بودجه استان لرستان را مورد بررسی قرار دهیم.

وی گفت‌وگوی خود را با ذکر این جمله پایان داد که «استان لرستان در بودجه تحریم شده است».

تهدید به استعفای نماینده بوکان

محمد قسیم عثمانی، نماینده بوکان هم در اعتراض به اعتبار پیش‌بینی شده برای یک سد حوزه انتخابی خود تهدید به استعفا کرده است.

احتمال استعفای نمایندگان مازندرانی در اعتراض به لایحه بودجه ۹۳

عبدالوحید فیاضی نماینده نور و محمودآباد در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با فارس، از احتمال استعفای نمایندگان استان مازندران در اعتراض به لایحه بودجه سال ۹۳ خبر داد.

وی اضافه کرد: در این لایحه بودجه سهم استان مازندران نادیده گرفته شده است که همین باعث پدید آمدن مشکلاتی خواهد شد.

خاطرنشان می شود: تعدادی از نمایندگان خوزستان نیز درخواست بیان تذکر شفاهی را داشتند که تاکنون محمد رضا باهنر نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه را در غیاب لاریجانی برعهده دارد اجازه ارائه این تذکر شفاهی را نداده است.

انتهای خبر