واکنش سخنگوی دولت به ارتباط فریدون با مدیر بانک رفاه و تغییرات کابینه

واکنش نوبخت به ارتباط فریدون با مدیر بانک رفاه

 سخنگوی دولت گفت: هر هفته روزهای شنبه اتاق‌های فکری با انگیزه‌های سیاسی علیه دولت تشکیل می‌شود و مشخص می‌کند که در تخریب دولت روی چه موضوعاتی متمرکز شوند.

به گزارش اعتدال آذربایجان(اعتدال پرس) به نقل از تسنیم، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت صبح امروز در نشست هفتگی خود با خبرنگاران،درباره تعطیلی کارخانه ارج، گفت: دولت در حال فعال کردن ۷ هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی است که قبلا هم اعلام کردیم بیش از ۴ هزار واحد تولیدی راکد بودند که اساسا سیاست دولت فعال کردن این واحدهاست.

وی افزود: کارخانه ارج مربوط به بانک ملی است و آنها هم می‌توانند از این تسهیلاتی که قرار است تعلق بگیرد استفاده کنند تا فعال شود، البته یک قانونی وجود دارد مبنی بر اینکه بانک‌ها نباید بنگاه‌داری کنند.

نوبخت خاطرنشان: برای کارخانه ارج ۶ خریدار داخلی و یک خریدار خارجی اعلام آمادگی کردند. سیاست دولت در سال جدید فعال کردن واحدهای تولیدی است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: تغییر و تحول در کابینه دولت و رئیس دفتر رئیس‌جمهور گمانه‌زنی است و مدت‌هاست که آن را مطرح می‌کنند و صحت ندارد.

وی درباره موضوع حقوق‌های نجومی برخی مدیران گفت: با جدیت دنبال دستور رئیس‌جمهور برای پیگیری حقوق‌های نجومی هستیم، البته آن‌ طور که در فضای رسانه‌ای مطرح شد ۲ یا ۳ مورد بیشتر نبود، اما لازم است یک بار کنترل کنیم و گزارش‌های لازم را ارائه دهیم و اگر در این بررسی‌ها متخلفان شناسایی شوند مشمول دستور رئیس‌جمهور بوده و عزل خواهند شد.

نوبخت تاکید کرد: تعطیلی روزهای “شنبه” به جای “پنجشنبه” در دستور کار دولت نیست.

سخنگوی دولت گفت: از عاملان ارسال‌کننده پیامک عدم دریافت حقوق بازنشستگان شکایت کردیم و پیگیریم، چون این مسئله موجب تشویش اذهان عمومی قشر بازنشسته جامعه شده بود.

وی درباره ارتباط حسین فریدون با مدیرعامل بانک رفاه و ارتباط آن با فیش‌های حقوقی، گفت: متاسفانه تا کسی ۲ یا ۳ روز دیده نمی‌شود انواع و اقسام شایعه‌ها از بازداشت تا موارد دیگر علیه او منتشر می‌شود؛ قوه قضائیه پاسخ این سوالات را داده است. به هر حال ما تا انتخابات ۹۶ منتظر رواج این نوع گمانه‌زنی‌ها که اهداف سیاسی پشت آن است را داریم.

نوبخت در ادامه اظهار داشت: هر هفته روزهای شنبه اتاق‌های فکری با انگیزه‌های سیاسی علیه دولت تشکیل می‌شود و مشخص می‌کند که در تخریب دولت روی چه موضوعاتی متمرکز شوند.

مشروح نشست‌ هفتگی خبرنگاران با محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت به شرح زیر است:‌

نوبخت به کاهش نابرابری در دریافت حقوق کارمندان دولت اشاره کرد و گفت: امسال اقدامات ویژه‌ای برای کاهش نابرابری ها انجام شده که اضافه کردن عمومی ۱۲ درصد به حقوق و مزایای کارکنان در همین راستاست.

وی افزود: برای بازنشستگانی که زیر یک و نیم میلیون تومان دریافت می کردند تا ۲۰ درصد افزایش حقوق در نظر گرفته شد. همچنین بازنشستگانی که زیر یک میلیون تومان دریافت می کردند، با صندوق‌های بازنشستگی هماهنگ شد تا مابه‌التفاوت این میزان اضافه را به صورت غیرنقدی و نقدی به عزیزان بازنشسته بپردازیم. همه این مبالغ با پرداخت حقوق خردادماه اضافه می شود و ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بابت اجرای این مصوبات در سه ماهه ابتدای سال پرداخت می‌شود.

دریافتی همه کارمندان یکسان می‌شود

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در ادامه با اشاره به اجرای بند ۱۰ ماده ۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری برای همه مشاغل و کارکنان دولت، گفت: طبق دستور آقای رئیس‌جمهور، این نابرابری جبران می‌شود و تمامی کارمندان از این بند استفاده خواهند کرد.

نوبخت تاکید کرد: برای ایجاد عدالت در پرداخت‌ها دولت تا پایان امسال ۱۴ هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته است. همچنین قانون مدیریت خدمات کشوری اصلاح می‌شود به نحوی که جلوی هر محلی که پاداش غیرمتعارف ایجاد می‌کند، گرفته شود. همچنین کسانی که در سنوات گذشته بازنشسته شده‌اند و از فوق‌العاده‌های ماده ۶۸ استفاده نکرده‌اند، در سال‌های اجرای برنامه ششم توسعه، دریافتی‌شان ترمیم می‌شود تا بازنشسته‌ای نداشته باشیم که نابرابری در دریافت داشته باشد.

۷ خریدار برای کارخانه ارج

وی درباره تعطیلی کارخانه لوازم خانگی ارج نیز توضیح داد: دولت در حال فعال کردن ۷ هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی است. اساسا بیش از ۴ هزار واحد تولیدی راکد شده‌اند و سیاست ما فعال‌سازی این واحدهاست. کارخانه ارج مربوط به بانک ملی است و می‌تواند به سهم خود از تسهیلات ۱۶ هزار میلیارد تومانی برای فعال‌سازی واحدهای صنعتی استفاده کند. منتهی قانونی درباره عدم بنگاه‌داری بانک‌ها وجود دارد، لذا باید واحدهای تولیدی متعلق به بانک‌ها واگذار شود. در حال حاضر شش خریدار داخلی و یک خریدار خارجی برای خرید ارج اعلام آمادگی کرده‌اند که این واگذاری در دست بررسی است.

نوبخت درباره فروش واحدهای ورشکسته به خارجی‌ها گفت: سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در واحدهای تولیدی بلامانع است. مثلا سیتروئن با شرکت سایپا و شرکت پژو با ایران خودرو در حال اجرای پروژه‌های مشترک هستند. منتهی دولت اجازه نمی‌دهد این سرمایه‌گذاری‌ها به واردات کالاهای خارجی بیانجامد، لذا ضمن استفاده از فناوری روز، در پی صادرات محصولات تولیدی در ایران با سرمایه‌های خارجی هستیم. کارخانه‌ای مانند ارج که پرسابقه است، اگر نمی‌تواند با شرایط رقابت روز هماهنگ شود، از سرمایه‌گذاری خارجی برای به روز کردن واحدها استفاده می‌کنیم. یک شرکت خارجی متعلق به ترکیه نیز برای خرید این کارخانه اعلام آمادگی کرده است.

پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی کلید می‌خورد

نوبخت درباره پرداخت ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای رونق واحدهای تولیدی نیمه فعال گفت: بانک مرکزی محدودیت پرداخت وام از جمله بدهی قبلی واحدهای تولیدی به نظام بانکی را برداشته است. برای دولت بسیار مهم است که مردم رونق اقتصادی و عبور از رکود را حس کنند، لذا در حال پیگیری رفع موانع هستیم و در آینده نزدیک بخشی از این تسهیلات پرداخت می شود.

تغییرات کابینه شایعه است

نوبخت تغییرات در کابینه را تکذیب کرد و گفت تکرار هر چند ماه یک بار این شایعات نشان می‌دهد مسائلی از این دست در حد گمانه‌زنی است. در ماه‌های گذشته تا شخصی چند روزی دیده نمی‌شد، بلافاصله شایعاتی درباره بازداشت و زندانی شدن این شخص منتشر می‌شد. اینها گمانه‌زنی است تا ذهن جامعه را از خدمات دولت منحرف کنند. ما به این مسائل ورود نمی‌کنیم و تلاش خود را برای تحقق اقتصاد مقاومتی و رونق تولید ادامه می‌دهیم.

عزل مدیرانی که دریافت‌های نامتعارف دارند

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در پاسخ به سئوالی درباره عزل مدیرانی که حقوق و پاداش‌های نامتعارف دارند، گفت: قطعا درباره برخورد با کسانی که شامل بخشنامه آقای رئیس‌جمهور شوند، اقدام می‌شود.

وی در ادامه توضیحاتش گفت: به دفعات آقای رئیس‌جمهور و نهادهای نظارتی در قوه مجریه از این دست برخوردها را انجام داده‌اند، البته ضرورتی به انتشار رسانه‌ای این مسائل نیست. درباره حقوق مدیران ارشد نیز هر چکی که صادر می‌شود، یک امضای ذیحساب باید در پای آن قید شود و نظارت از این طریق صورت می‌گیرد. پرداخت‌های نامتعارف در وزارتخانه‌ها نیست، بلکه در بانک‌ها، بیمه‌ها و شرکت‌هاست. اگر دو سه مورد از این اتفاقات افتاد قابل تسری نیست که ما هر مدیر بانکی را می‌بینیم فکر کنیم از مزایای خاص استفاده کرده یا دریافت غیرمتعارف دارد.

سرمایه‌گذاری‌های پسابرجام

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور گزارش اجمالی سرمایه‌گذاری خارجی را در پسابرجام اعلام کرد و گفت: برای ۴۱ طرح، ۳ میلیارد و ۴۱۸ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در استان‌های مختلف انجام شده است. همچنین ۴,۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی برای ۶ نیروگاه به ظرفیت ۵ هزار مگاوات انجام شده است. در سفر اخیر دکتر ظریف ملاقات دیگری با مسئولان آمریکایی در این راستا انجام می‌گیرد و برای استیفای حقوق ما در اجرای برجام و جذب سرمایه‌گذاری خارجی، تمام تلاش‌های خود را انجام می‌دهیم.

ایرباس چه زمانی به ایران می‌آید؟

نوبخت درباره قرارداد ایرباس گفت: منتظر تشکیل جلسه شورای اقتصاد و گرفتن مصوبه این شورا برای انعقاد قرارداد با ایرباس هستیم. کمیسیون مربوطه در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی انعقاد قرارداد با ایرباس را تایید کرده و پیش‌بینی می‌کنیم شورای اقتصاد نیز از خرید هواپیماهای ایرباس استقبال کند. خرید ایرباس‌ها در مسیر تصویب قانونی داخلی است. همچنین زمینه‌هایی برای خرید هواپیماهای بوئینگ در دست بررسی است.

سهم بازار نفت ایران احیا می‌شود

سخنگوی دولت به اراده ایران برای احیای سهم صادرات نفت خود در بازار جهانی اشاره کرد و گفت: قیمت نفت در حال افزایش است و جوسازی‌هایی که مبنی بر سقوط قیمت نفت با احیای صادرات ایران می‌شد، به عینه شکست خورد.

تغییرات لایحه بودجه ۹۵ به مجلس می رود؟

سخنگوی دولت درباره باز تقدیم تغییرات لایحه بودجه ۹۵ به مجلس دهم گفت: تبصره‌های ۱۹ و ۲۰ لایحه تقدیمی دولت درباره اصلاح ساختار بانک‌ها در مجلس نهم به تصویب نرسید و حذف شد. دولت خواهان ابقای این دو تبصره است، لذا برای اصلاح نظام بانکی و کمک به تولید و ایجاد رونق اقتصادی، این دو تبصره را به مجلس تقدیم می‌کنیم.

مطالعات طرح اتصال خزر به خلیج‌فارس در حال انجام است

معاون رئیس‌جمهور درباره اتصال دریای خزر به خلیج فارس توضیح داد: برای اجرای چنین طرح‌های کلانی باید مطالعات زیادی انجام گیرد، لذا دولت یازدهم یا هر دولت دیگری بدون مطالعات مورد نیاز، قادر به اجرای این طرح نیست. هم‌اکنون نیز این مطالعات در دست انجام است. هر زمان به این نتیجه برسیم که اجرای این طرح به نفع مردم است، آن را اجرا می‌کنیم.

نوبخت با اشاره به پیامک جعلی گسترده در ماه گذشته از سوی سازمان بازنشستگی نیروهای مسلح مبنی بر عدم پرداخت حقوق بازنشستگان این سازمان، گفت: از این موضوع سوء استفاده شد و برخی رسانه‌های خارجی این موضوع را به مباحث سوریه و یمن ربط دادند. این اتهام بزرگی به نظام بود و به واحد حقوقی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ابلاغ شد تا شکایت از انتشاردهندگان این پیامک در دستور کار قرار گیرد.

ساماندهی تعطیلات تقویمی

سخنگوی دولت درباره تعطیلات تقویمی گفت: یکی دو بار در جلسه هیئت دولت بحث ساماندهی تعطیلات تقویمی بحث شد. کمیسیون اجتماعی دولت در این باره مشغول مطالعه و بررسی هستند و به محض تصمیم‌گیری اطلاع داده می‌شود.

تکمیل راه آهن شمال -جنوب

نوبخت در بخش دیگری از سخنانش گفت: امسال راه‌آهن قزوین به رشت تکمیل می‌شود. برای ادامه مسیر راه‌آهن از رشت به انزلی و آستارا در حال مذاکره هستیم و پس از آن اتصال راه‌آهن آستارای ایران به آستارای جمهوری آذربایجان در دست بررسی است تا در نهایت راه‌آهن شمال جنوب محقق شود.

بدهی دولت به نظام بانکی ۴۱ هزار میلیارد تومان است

وی درباره بدهی دولت به بانک‌ها گفت: دولت ۴۱ هزار میلیارد تومان به سیستم بانکی بدهکار است که البته در دولت فعلی ایجاد نشده است. بانک‌ها تلاش دارند با جریمه دیرکرد استرداد این بدهی، مبالغ طلب خود را افزایش دهند. دولت تصمیم دارد بدهی خود را به نظام بانکی تادیه کند. برای همین در تبصره ۱۹ و ۲۰ قانون بودجه ۹۵ که مجددا به مجلس تقدیم می‌شود، مطالبات بانک‌ها پرداخت می‌شود، لذا بانک‌ها امکان بیشتری برای اختصاص وام به واحدهای تولیدی دارند. همچنین امکان افزایش سرمایه بانک‌ها و اخذ بدهی مردم به بانک‌ها در دستور کار قرار دارد.

نوبخت پیش‌بینی کرد: تصور می‌کنیم ۱۶ هزار و ۶۸۰ میلیارد تومان در سال ۹۵ به سرمایه بانک‌ها اضافه شده و احتمالا ۸ برابر این مبلغ قدرت تسهیلات‌دهی به بانک‌ها ایجاد می‌شود، حتی دولت قبل اقدامی برای تسویه بدهی خود داشت انجام می‌داد که مجلس وقت مانع شد. ما برای فرستادن مجدد تبصره‌های ۱۹ و ۲۰ قانون بودجه به مجلس برای تادیه بدهی بانک‌ها از طریق انتشار ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت اقدام خواهیم کرد.