همسر محجبه معمار کشف حجاب + تصاویر

گرچه کمال آتاتورک در تاریخ به کشف حجاب و ترویج پوشش اروپایی شناخته می‌شود اما همسر خود او چندان پایبند به سیاست های وی نبود و با حجاب در انظار ظاهر می‌شد. به گزارش اعتدال پرس به نقل از مجله تاریخ فرادید، مصطفی کمال پاشا معروف به آتاتورک در سال ۱۹۲۳ ترکیهٔ مدرن را بنیانگذاشت […]

image_pdfimage_print

گرچه کمال آتاتورک در تاریخ به کشف حجاب و ترویج پوشش اروپایی شناخته می‌شود اما همسر خود او چندان پایبند به سیاست های وی نبود و با حجاب در انظار ظاهر می‌شد.

به گزارش اعتدال پرس به نقل از مجله تاریخ فرادید، مصطفی کمال پاشا معروف به آتاتورک در سال ۱۹۲۳ ترکیهٔ مدرن را بنیانگذاشت و خود تا زمان مرگش در سال ۱۹۳۸ به عنوان رئیس‌جمهور بر مسند قدرت بود.
آتاتورک که در طول دوران زمامداری خود سخت سیاست‌های مدرنیزاسیون از جمله جدا کردن دین از سیاست، قانونی کردن حق رأی زنان و تغییر خط عربی به خط لاتین را دنبال می‌کرد خیلی زود با اعتراض روحانیون مواجه شد. در این میان سیاست کشف حجاب و ترویج پوشش اروپایی در میان ترک‌ها بیش از هرچیز به نارضایتی روحانیون افزود؛ سیاستی که رضاشاه پهلوی، پادشاه وقت ایران نیز به پیروی از او دنبال کرد.
نکته جالب توجه اما آن است که با وجود وضع سیاست کشف حجاب همسر خود آتاتورک “لطیفه خانم” چندان پایبند به آن نبود و در کنار آتاتورک با حجاب در انظار ظاهر می‌شد.
عکس هایی که از سال‌های زمامداری آتاتورک موجود است همگی همسر او را در ملاعام با حجاب نشان می‌دهند؛ گرچه در سال‌های بعد عکس هایی بدون حجاب از او منتشر شد اما برخی معتقد اند این عکس ها مربوط به آلبوم شخصی او بوده و از سوی دولت لائیک ترکیه برای نادیده گرفتن حجاب لطیفه خانم منتشر شده است.
گفته می‌شود آتاتورک حجاب را در ترکیه قدغن کرد اما بر خلاف رضاشاه به تعقیب وحشیانه زنان با حجاب دست نزد و قانون کشف حجاب را بیشتر در آنکارا و استانبول که بخشی از ساکنانش غیر مسلمان و اروپایی بودند به مرحله اجرا گذاشت. عکس زیر یکی از اسنادی است که آتاتورک را در کنار همسر محجبه‌اش نشان می‌دهد. این عکس مربوط به سال ۱۹۳۲ یعنی ۶ سال قبل از مرگ آتاتورک است.
(تصاویر) آتاتورک و همسر محجبه‌اش

تصاویر لطیفه خانم با آتاتورک که در آنها آتاتورک ایستاده و لطیفه خانم نشسته است؛ جز یک عکس. به نظر نمی رسد رضا شاه نیز چنین تصاویری با همسرش داشته باشد:

در تصویر زیر نشان داده شده است که برخی مطبوعات لائیک ترکیه در سال های اخیر  چگونه تصویر آتاتورک در دیدار از نیروی دریایی ترکیه را به دلیل محجبه بودن لطیفه خانم دستکاری کرده اند:

انتهای خبر