تجمع کشاورزان حکم آباد مقابل بیت امام جمعه تبریز/ “حضرت آیت الله به داد باغات حکم آباد برسید” +تصاویر

تعدادی از کشاورزان منطقه حکم آباد تبریز در اعتراض به تغییر کاربری باغات سبزی و صیفی خود در مقابل بیت نماینده ولی فقیه در استان تجمع کردند. به گزارش اعتدال پرس، در این تجمع که تعداد شرکت کنندگان به ۲۰۰ نفر می رسید پلاکارهایی با مضامین : (( نماینده ولی فقیه ، آخرین پناهگاه کشاورزان)) […]

image_pdfimage_print

تعدادی از کشاورزان منطقه حکم آباد تبریز در اعتراض به تغییر کاربری باغات سبزی و صیفی خود در مقابل بیت نماینده ولی فقیه در استان تجمع کردند.

به گزارش اعتدال پرس، در این تجمع که تعداد شرکت کنندگان به ۲۰۰ نفر می رسید پلاکارهایی با مضامین : (( نماینده ولی فقیه ، آخرین پناهگاه کشاورزان)) و (( حضرت آیت الله به داد باغات حکم آباد برسید )) و پلاکاردی با نوشته سخنان مقام معظم رهبری در مورد رسیدگی به وضعیت باغات به چشم می خورد.

اعتراض کنندگان با در دست داشتن نوشته هایی به آرامی در کنار خیابان بیت آیت الله مجتهد شبستری مستقر شده و خواهان حمایت از طرف بیت ایشان شدند و تعدادی از نمایندگان کشاورزان با راه یافتن به داخل بیت مطالبات خود را مطرح کردند.

در این میان عوامل زحمت کش نیروی انتظامی اعم از راهنمایی رانندگی ، یگان امداد ، کلانتری ۲۲ تبریز و فرماندهی انتظامی شهرستان تبریز جهت کنترل محیط در محل حضور داشتند و تجمع کنندگان را به پیاده رو هدایت می کردند.

بلافاصله شهردار منطقه ۴ تبریز که طرف دعوی بحساب می آید و دکتر رئیسی معاون هماهنگ کننده امور مناطق شهرداری تبریز ( به نمایندگی از شهردار تبریز ) ، جهت پاسخگویی به مطالبات کشاورزان به بیت نماینده ولی فقیه آمده و با نمایندگان کشاورزان به گفتگو نشستند.
۲۰۱۵۰۸۰۸_۱۱۰۳۴۵

در همین حین با همکاری کارمندهای بیت نماینده ولی فقیه در استان، طوماری توسط تجمع کنندگان به امضا رسید تا به مراجع ذیصلاح فرستاده شود و به حضور امام جمعه تبریز نیز تقدیم گردد.

یکی از کشاورزان که در این تجمع حضور داشت در گفتگو با خبرنگار اویاقلیق اظهار داشت: شهرداری می خواهد به اسم پارک بزرگ این اراضی را تملک کرده و آنها را تغیر کاربری داده و آنها را مسکونی کند. چنانکه مناطق بسیاری را در اطراف زمینهای ما به این روال تملک و آپارتمان سازی کرده اند.

یکی دیگر از این کشاورزان اظهار داشت :  اگر شهرداری قصد اجرای پروژه دارد چرا یکی یکی این مزارع را تخریب می کند. می تواند از یک محل شروع کرده و تملک نماید .ولی قصد شهرداری این است که با تملک و تخریب جسته و گریخته منطقه را به خرابی کشیده و با رخت بر بستن کشاورزی از این منطقه آنجا را به مسکونی تغییر کاربری بدهد.

یک دیگر از تجمع کنندگان که به نحوه تملک شهرداری اعتراض داشت به خبرنگار ما گفت : شهرداری برای ۷۵۰۰ متر زمین زراعی بنده مبلغ ۵۶۰ هزار تومان قیمت گذاری کرده است. درست است که این قیمت گذاری در سال ۷۱ انجام شده ولی آن موقع هم با این پول می توانستم فقط یک وانت قراضه بخرم. آیا وضعیت الان زمین وآن موقع یکی است؟

تجمع کنندگان با امضای طوماری از حضرت آیت الله شبستری درخواست نمودند تا با پیگیری این مسئله ، حق پدری خود را نسبت به این کشاورزان که جزو زحمت کشان و تولید کنندگان این جامعه هستند ادا کنند.

باغات سبزی و صیفی حکم آباد با دیرینه طولانی خود نه در سطح شهر تبریز ، بلکه در میان اهالی فن کشاورزی در کشور زبانزد است. این باغات با مساحتی نزدیک به ۵۰۰ هکتار در غرب و شمالغرب شهر تبریز قرار گرفته اند که سالیان دراز تامین کننده سبزیجات کلانشهر تبریز و استانهای مجاور بوده است.خاک این منطقه جزو حاصلخیزترین نوع خاک در کشور و حتی جهان ! است که دانشجویان دانشگاههای کشاورزی خارجی نیز برای بازدید از این نوع باغداری و صیفی کاری به این باغها می آیند.

امروزه در این باغات حدود ۵۰۰۰ نفر فعالیت اقتصادی مستقیم دارند و تعداد ۵۰۰۰ نفر دیگر به صورت غیر مستقیم از این باغات ارتزاق می کنند.

کوچه باغ ، تپلی باغ ؛ قیرمیزی باغ ، باغمیشه ، باغهای مارالان ، سوموکلی باغ ( محله خیاوان ) ، باغشمال و … از محله های سرسبز شهر تبریز بودند که امروزه اثری از آنها در این شهر نمی بینیم.

با توجه به تخریب اکثر باغات شهر تبریز که روزگاری «باغ شهر» بود ، این باغات آخرین بازمانده های باغهای این کلانشهر هستند که آنها نیز در معرض خطر نابودی قرار گرفته اند ؛ به این ترتیب که شهرداری تبریز برای احداث پارک بزرگ تبریز مناطق زراعی تحت کشت این باغات را تعیین و بدون اطلاع کشاورزان در سال ۱۳۷۱ تملک و تا به امروز اقدامی در این اراضی انجام نداده است.

چند روز قبل و با اینکه هیچ اخطاری به دست کشاورزان منطقه نرسیده است نسبت به تخریب باغات توسط لودر و درحالی که محصول زمین هنوز برداشت نشده است اقدام شده است.

http://oyaglig.com/wp-content/uploads/2015/08/20150808_1103451.jpg

۲۰۱۵۰۸۰۸_۱۰۵۹۱۴۲۰۱۵۰۸۰۸_۱۲۳۹۰۸ ۲۰۱۵۰۸۰۸_۱۲۱۶۰۱ ۲۰۱۵۰۸۰۸_۱۱۰۷۰۷

انتهای خبر