سازمان اطلاعات سپاه، جزئیات دستگیری‌های اخیر را اعلام کرد

کارشناس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جزئیات دستگیری برخی عوامل نفوذ در رسانه‌ها را تشریح کرد. به گزارش اعتدال پرس(اعتدال آذربایجان) به نقل از خبر گزاری صدا وسیما ، عاصف در ارتباط تلفنی با برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری گفت: در این پرونده مجموعه ای از مجرب ترین فعالان رسانه‌ای اپوزیسیون خارجی و داخلی در […]

image_pdfimage_print

کارشناس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جزئیات دستگیری برخی عوامل نفوذ در رسانه‌ها را تشریح کرد.

به گزارش اعتدال پرس(اعتدال آذربایجان) به نقل از خبر گزاری صدا وسیما ، عاصف در ارتباط تلفنی با برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری گفت: در این پرونده مجموعه ای از مجرب ترین فعالان رسانه‌ای اپوزیسیون خارجی و داخلی در یک فرآیند پیچیده و هرمی چند لایه با شبکه‌سازی از خبرنگاران داخلی در راستای ادراک سازی تلاش می‌کردند.

وی با بیان این‌که «نکته مهم این پرونده ادراک‌سازی و اولویت‌سازی برای افکار عمومی است» ادامه داد: آن‌ها تلاش کردند در داخل ایران مجموعه‌ای از روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای را جذب کنند.

وی با اشاره به این‌که «این پرونده ویژگی‌های خاصی داشت» افزود: آن‌ها عناصر و ساختار به ظاهر پیچیده و غیرقابل شکستی را برای خود ایجاد کرده بودند؛ زیرا کاملاً نکات حفاظتی را رعایت می‌کردند و پوشش مختلف و نام‌های مستعار متعددی را برای خود ایجاد کرده بودند.

کارشناس سازمان اطلاعات سپاه افزود: مبالغ و پول‌هایی از خارج از کشور برای این افراد از طریق صرافی‌ها، عناصر محدود و برخی افراد خاص برای این افراد تزریق می‌شد.

آن‌ها تلاش می‌کردند که توسط نظریه‌پردازان امنیتی سرویس‌های اطلاعاتی غرب این شبکه را برای ادراک‌سازی افکار عمومی و تشکیل شبکه‌های سازماندهی شده در داخل کشور ایجاد کنند. این فرایند با طراحی و بودجه‌ریزی پنهان ازطریق سرویس‌های جاسوسی آمریکا و هدایت سیاسی و دیپلماتیک انگلستان انجام می‌شد.

وی با اشاره به این‌که «آن‌ها در کار رسانه‌ای مهارت بالایی داشتند»، گفت: آن‌ها با تمرکز، هماهنگی و پشتیبانی اطلاعاتی و دیپلماتیک برخی از کشورهای اروپایی با محوریت هلند و از طریق بنیادهای وابسته به وزارت های امور خارجه هلند، انگلستان و سوئد برای شبکه‌سازی در داخل ایران و جذب برخی از نخبگان رسانه‌ای تلاش کردند. این نکته قابل توجه است که آن‌ها برخی از جوانان جویای نام و برخی از عناصر رسانه‌ای که تلاش می‌کردند به کشور خدمت کنند با فرایند بسیار پیچیده‌ای به استخدام خود درآوردند.

وی ادامه داد: آن‌ها تلاش کردند با صرف هزینه‌های هنگفت این نیروهای متخصص را در داخل کشور با هماهنگی‌های سیاسی سنگین و سازماندهی اپوزیسیون رسانه‌ای که در داخل کشور در گذشته فعال بودند و اکنون به خارج از کشور رفته‌اند و علیه جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کنند، سازماندهی کنند.

این کارشناس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره سرشاخه‌های این پرونده گفت: این شبکه بیشتر به صورت هرمی فعالیت می‌کرد و عناصر آن به یک سرشبکه وصل بودند و از ارتباطات یکدیگر هم هیچ اطلاعی نداشتند.

وی ادامه داد: نکته قابل توجه در این عناصر، قلم‌فروشی و مزدوری بود یعنی عناصر به راحتی با تطمیع و دریافت مبالغ هنگفت قلم خود را فروخته بودند و مطلب علیه کشور و منافع ملی و ارزش‌های انقلاب اسلامی با دستور و هدایت سرویس‌های خارجی منتشر می‌کردند.

وی با بیان این‌که «یکی از کارهای این شبکه در داخل کشور ، آلوده کردن برخی از نشریات داخلی بود» افزود: آن‌ها تلاش کردند برخی از خبرنگاران، مدیران و مسئولان روزنامه‌های داخلی را به صورت کاملاً هوشمند در اختیار بگیرند و بیشتر تیترها و برخی مقالات را به صورت همسو و مشترک منتشر کنند و در برخی موارد فشار بر دولت ایجاد کنند.

شاید برخی از کار خود آگاه نبودند اما این کار را انجام می‌دادند و حتی هجمه علیه برخی نهادها را در دستور کار خود داشتند. بزک کردن چهره آمریکا ، جریان‌سازی جعلی حقوق بشری و زمینه‌سازی برای حضور رسمی آمریکایی ها در ایران ، برخی محورهای فعالیت آن‌ها برای ادراک‌ سازی افکار عمومی بود.

عاصف با تاکید بر این‌که «این شبکه ، گسترده است» افزود: حدود دو سال است بر روی این شبکه بصورت مستقیم کار می‌کنیم و کشف و دستگیری عوامل آن حاصل تلاش دو ساله همکاران‌مان است.

آن‌ها در این شبکه هدایت افکار عمومی داخلی و تغییر سبک زندگی را در دستور کار خود داشتند. روزنامه نگاران فراری، شبکه‌ای را در خارج از کشور طراحی و تلاش کردند برخی از روزنامه‌نگاران جوان را با فریب و وعده‌های توخالی جذب کنند تا از آن‌ها اطلاعات خارج کنند و برخی اقدامات خرابکارانه انجام دهند. برخی از آن‌ها را شناسایی کردیم. برخی از موسساتی که مستقیما در این زمینه فعالیت می‌کردند و عناصر آنها کاملاً شناسایی شدند. اقدامات بعدی و جزئیات فعالیت این شبکه‌ها در دستگاه قضایی برای افکار عمومی ارائه خواهد شد.

انتهای خبر