حامیان دولت صف خود را از اصلاح‌طلبان جدا کردند/ اعلام حزب اعتدال و توسعه برای فعالیت مستقل از اصلاح طلبان در انتخابات

حزب اعتدال و توسعه تصمیمش را گرفته است. آن‌طور که دهقان، سخنگوی این حزب خبر داد آنها در آخرین جلسه شورای مرکزی خود که اواخر هفته گذشته برگزار شد مصوبه‌ای داشته‌اند تا بر مبنای آن از شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان خارج شوند.

image_pdfimage_print
حزب اعتدال و توسعه با حضور موثر برخی وزرا و اعضای کابینه دولت روحانی در تمام دو سال و چند ماهی که از دولت گذشته است تلاش می‌کرد یک پایش را در جریان اصلاحات و پای دیگرش را در جریان اصولگرایان معتدل و خردورز تثبیت کند اما مقطع انتخابات دیگر فرصت تصمیم و انتخاب است.

0 به گزارش اعتدال پرس(اعتدال آذربایجان)، سایت بولتن پرس از سایتهای خبری وابسته به اصلاح طلبان در استان با درج خبری در این خصوص نوشت:

حزب اعتدال و توسعه با حضور موثر برخی وزرا و اعضای کابینه دولت روحانی در تمام دو سال و چند ماهی که از دولت گذشته است تلاش می‌کرد یک پایش را در جریان اصلاحات و پای دیگرش را در جریان اصولگرایان معتدل و خردورز تثبیت کند اما مقطع انتخابات دیگر فرصت تصمیم و انتخاب است.
نمونه این شفاف شدن را روز گذشته موسوی لاری، عضو هیات رییسه شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان اعلام کرد و گفت که با چهره‌هایی نظیر ناطق نوری و لاریجانی رقابت می‌کنیم نه شراکت.

در ادامه این شفافیت به نظر می‌رسد حزب اعتدال و توسعه نیز تصمیمش را گرفته است. آن‌طور که غلامعلی دهقان، سخنگوی این حزب خبر داد آنها در آخرین جلسه شورای مرکزی خود که اواخر هفته گذشته برگزار شده است مصوبه‌ای داشته‌اند تا بر مبنای آن از شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان خارج شوند.

بر اساس گفته‌های دهقان از جلسه هفته گذشته تحلیل اعضای شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه این است که آنها مبانی و شاخصه‌هایی دارند که نزدیکی به یک جناح سیاسی با آن مبانی در تضاد است. با این وجود دهقان ادعا می‌کند حضورش در جلسه اول صرفا به دلیل احترام به حسن ظن اصلاح‌طلبان بوده و از ابتدا تنها میهمان جلسه بوده‌اند.

دهقان در طول گفت‌وگویش بارها تاکید کرد بنای حزبش بر استقلال و حفظ هویت جریان میانه است. حتی دلخوری‌هایش از اصلاح‌طلبان را هم نگفته باقی نگذاشت و اشاره‌ای داشت به مجلس ششم. در میان حرف‌هایش گفت آن روزها به ما می‌گفتند خنثی اما در این دو سال ظرفیت‌های اعتدال بسیار بیش از گذشته است.

با این حال در پاسخ به برآوردشان از وزن سیاسی حزب اعتدال و توسعه و تعداد اعضای این حزب در سراسر کشور پاسخی ندارد و جواب دقیق را موکول به مصاحبه‌های بعدی می‌کند. حزب اعتدال و توسعه می‌خواهد بازیگر فعال باشد. نشانه‌اش هم این گفته دهقان است که در خلال مصاحبه می‌گوید ما پرچمدار اعتدالیم و همسو با اصلاحات و معتدلین هستیم ولی هویت‌مان را حفظ می‌کنیم و بنای ما بر استقلال است.

گزارش اعتدال پرس(اعتدال آذربایجان) می افزاید، پیش از این خبرهایی مبنی بر اصرار به ناطق نوری برای حضور در انتخابات مجلس دهم به عنوان سرلیست ائتلاف حامیان دولت و اصلاح طلبان منتشر شده بود که به نظر می رسد مخالفت سران اصلاح طلبان با این پیشنهاد اعتدال گرایان و انتخاب عارف به عنوان سرلیست، موجب تصمیم طیف اعتدال گرایان حامی دولت برای جدا شدن از جمع شورای اصلاح طلبان و اعلام حضور مستقل در انتخابات شده است.

گفتنی است، هرچند تلاشهای زیادی همچنان برای ائتلاف این دو طیف در جریان می باشد، ولی در صورت عدم توافق این دو طیف برای ارائه لیست مشترک، تکلیف موضع انتخاباتی نیروهای وابسته به جریان اصلاح طلب که در بدنه مدیریتی استان جذب شده اند با ابهام و حساسیت خاص همراه خواهد شد.

انتهای خبر