اختصاصی اعتدال آذربایجان(اعتدال پرس)

چالش جدی بازار جلفا در پی ممنوعیت های متعدد واردات کالا/ واردات خودروهای آمریکایی به منطقه آزاد ارس ممنوع شد

به گفته تجار بازار جلفا، این بخشنامه ها و محدودیتها در دیگر مناطق آزاد همچون انزلی و ماکو مصداق عملی چندانی ندارد و قانون گویا فقط یقه بازاریان جلفا را گیر داده!

image_pdfimage_print

واردات خودروهای آمریکایی به مناطق آزاد ممنوع شد

طی ابلاغیه مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به مدیران عامل سازمان‌های مناطق آزاد کشور، واردات خودروهای سواری کشور آمریکا به مناطق آزاد ایران از جمله منطقه آزاد ارس که از جمله مناطق فعال در واردات این نوع خودروها بود، ممنوع شد.

به گزارش اعتدال آذربایجان(اعتدال پرس)، در این ابلاغیه که به امضای اکبر ترکان رسیده خطاب به مدیران عامل سازمان های مناطق آزاد کشور آمده است:
با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مورخ ۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ کارگران با ایشان و تاکید معظم له بر جلوگیری از واردات خودروهای آمریکایی که می فرمایند:
« خود آمریکایی‌ها به علت مصرف زیاد و سنگین بودن این خودروها، رغبتی به خرید آنها ندارند؛ حالا در این شرایط ما بیاییم و از فلان کارخانه رو به ور شکستگی آمریکا خودرو وارد کنیم؟! مدیران و مسئولان محترم در مقابل فشارهای پنهانی که در این زمینه ها وارد می شود بایستند و جداً نگذارند این قبیل مسائل انجام شود»
مقتضی است در اجرای اوامر مقام معظم رهبری از ورود خودروهای سواری ساخت کشور مزبور به محدوده مناطق آزاد خودداری فرمایند.
اکبر ترکان

بنا بر این گزارش، این نامه در تاریخ ۹ تیرماه سال جاری به مدیران عامل سازمان های مناطق آزاد کشور ابلاغ شده است.

ارس  چالش جدی بازار جلفا در پی ممنوعیت های متعدد واردات کالا

گزارش اختصاصی اعتدال آذربایجان(اعتدال پرس) حاکی است در چند ماه اخیر طی بخشنامه های متعدد از سوی دبیرخانه مناطق آزاد و گمرک کشور، واردات کالاهای مختلف همچون مواد غذایی و نوشیدنی، شکلات، مواد شوینده و بهداشتی که بخش اعظم فعالیت فعالان اقتصادی بازار جلفا را تشکیل می دادند، به منطقه آزاد ارس ممنوع اعلام شده است و در حال حاضر فقط پوشاک امکان ورود به این منطقه از گمرکات مرزی را دارد.

هر چند واردات کالاهای غیرضروری همچون خودروهای آمریکایی تاثیر منفی خاصی در روند فعالیتهای تجاری و فعالان اقتصادی این منطقه آزاد ارس ندارد لیکن تعمیم این ممنوعیت ها به بخش گسترده ای از اقلام و کالاهای پرفروش و اعمال محدودیت های شدید حین خروج کالا از این منطقه به بهانه مبارزه با قاچاق کالا، رونق اقتصادی بازار جلفا بخصوص انبوه مجتمع های تجاری را به چالش جدی کشانده و اعتراض بازاریان را موجب شده است. و جالب اینکه به گفته تجار و فعالان بازار جلفا، این بخشنامه ها و محدودیتها در دیگر مناطق آزاد همچون انزلی و ماکو مصداق عملی چندانی ندارد و قانون گویا فقط یقه مردم جلفا و تجار منطقه آزاد ارس را گیر داده!

انتهای خبر