شفاف سازی ابهامات بودجه‌ای و اعتبارات مصوب سفر استانی رئیس جمهور توسط فرشکاران

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی به رفع ابهامات بودجه ای استان پرداخت و گفت: نتیجه سفر ریاست جمهوری به استان ۱۷۵ مصوبه با اعتبار ۱۹.۹۴۸ هزار میلیارد تومان بود که مقرر شد در یک دوره سه ساله پرداخت شود. به گزارش اعتدال آذربایجان، محمد فرشکاران قبل از ظهر امروز دوشنبه در نشست خبری […]

image_pdfimage_print

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی به رفع ابهامات بودجه ای استان پرداخت و گفت: نتیجه سفر ریاست جمهوری به استان ۱۷۵ مصوبه با اعتبار ۱۹.۹۴۸ هزار میلیارد تومان بود که مقرر شد در یک دوره سه ساله پرداخت شود.

به گزارش اعتدال آذربایجان، محمد فرشکاران قبل از ظهر امروز دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن ارائه گزارش عملکرد یک ساله و آخرین وضعیت مصوبات سفر ریاست جمهوری به آذربایجان شرقی، اظهار کرد: میزان جذب اعتبارات از این محل در سال ۱۴۰۰، حدود ۵۴ درصد بود که ۴۰ درصد آن به صورت اوراق بود. 

وی ادامه داد: سال ۱۴۰۱ به رغم تمام محدودیت‌ها، در سایه تلاش مسئولان استان از نظر تأمین اعتبار سال خوبی پشت سر گذاشتیم و معتقدیم که مدل و مبانی توسعه به هر حال شکل می‌گیرد اما اگر منابع توسعه به موقع نباشد و به موقع اجرا نشود از مدار توسعه عقب می‌مانیم.

وی افزود: میزان اعتبارات سفر ریاست جمهوری ۱۹.۹۴۸ همت بود که سهم عمده آن یعنی ۱۰ همت تعهدات سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در دوره سه ساله تا ۱۴۰۳ است و شش همت آورده دستگاه‌های دولتی و مابقی مربوط به سازمان‌ها و نهادهای خاص است که در بخش آورده دستگاه‌های دولتی دانشگاه علوم پزشکی با سه همت و جهاد کشاورزی با ۱.۲ همت بیشترین سهم را از طریق مجوزهای فروش اموال مازاد و یا مولدسازی به خود اختصاص داده‌اند.

فرشکاران گفت: حدود ۵۷ درصد از تعهدات سفر از منابع عمومی، ۳۰ درصد از منابع داخلی و مولدسازی و ۱۱ درصد از محل تسهیلات تأمین می‌شود.

وی اضافه کرد: نخستین اعتبارات تخصیصی از محل مصوبات سفر استانی رئیس جمهور ۱.۲ همت بوده که بیش از ۷۰۰ میلیارد آن نقدی و باقی به صورت اوراق جذب و سرجمع تخصیص‌ها در سال گذشته ۴.۴ همت شده در حالی که سهم سازمان برنامه و بودجه کشور در ۱۴۰۱ معادل ۴.۶ همت بود و به این ترتیب بیش از ۹۰ درصد سهم سازمان تأمین شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی ادامه داد: تعهد سازمان برنامه و بودجه برای سال اول ۴.۶ همت بود که ۴.۴ معادل ۹۰ درصد محقق شد.

فرشکاران بیان کرد: از بابت اعتبارات هزینه ای هم موفق عمل کردیم طوری که ۱۰۰ درصد تخصیص گرفتیم و حدود ۱۶۶ میلیارد تومان نیز کسری از بابت حق مرخصی ها و پاداش بازنشستگان جذب کردیم.

وی افزود: بیشترین سهم و مصوبه در این سفر به بخش راه و آب به ترتیب با ۲۱.۷ و ۲۰ درصد اختصاص یافت که شامل تکمیل راه آهن میانه – تبریز، تکمیل آزادراه مراغه – هشترود – نقده – تمرچین (۴۸ کیلومتر)، تکمیل بزرگراه بستان آباد – سراب – نیر، تکمیل آزادراه تبریز – مرند – بازرگان (۳۰ کیلومتر)، تکمیل راه های روستایی استان و تکمیل ۱۴ کیلومتر از راه مرند – ایوغلی در بخش راه و تکمیل آبرسانی به شهر میانه، بهره برداری از رودخانه ارس، تکمیل سدخداآفرین و قیزقلعه سی و شبکه، تکمیل شبکه آبیاری و زهکشی آیدوغموش میانه (برای سه هزارهکتار) و تکمیل شبکه آبیاری و زهکشی سهند در بخش آب بود.

فرشکاران خاطرنشان کرد: شاخص‌های اقتصادی آذربایجان شرقی در حال بهبود است ضریب مشارکت ۱.۵ برابر سال قبل شده و ارزش افزوده خدمات ۵۴ درصد، کشاورزی هفت و صنعت ۳۶ درصد شده که جبهه گیری اقتصاد استان را نشان می‌دهد.

وی به تعهد مالیاتی آذربایجان شرقی نیز اشاره کرد و گفت: سال گذشته ۱۱.۶ همت از بابت مالیات و سایر منابع برای استان تعریف شده بود که ۱۲.۲ همت و ۱۰۶ درصد تحقق یافت.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی در پایان سخنان خود تاکید کرد: در بودجه ۱۴۰۲ سعی می‌کنیم سقف افزایش اعتبارات استان را حفظ کنیم که منابع استان ۱۵ همت و مصرف آن ۲۳ همت است و باید مابه التفاوت آن را در بودجه بندی از بودجه عمومی تأمین کنیم.

 

 

انتهای خبر