رئیس سازمان بهزیستی کشور در گفتگو با اعتدال پرس: سهمیه استخدامی معلولان، ذیل قانون استخدامی درآمد/ افزایش مستمری ماهانه خانوارها و سهمیه استخدامی معلولان به ۵%

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت:ضریب نفوذ سازمان بهزیستی به نحو چشمگیری رشد کرده است بطوریکه  ۴میلیون و۶۷۰هزار نفر از خدمات مستمر سازمان استفاده می کنند و ۱۰میلیون نفر از خدمات غیر مستمر و پیشگیری این سازمان بهره مند هستند. به گزارش  اختصاصی اعتدال پرس، دکتر هاشمی رئیس سازمان بهزیستی کشور که برای افتتاح  ۱۰۰ واحد مسکن ویژه […]

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت:ضریب نفوذ سازمان بهزیستی به نحو چشمگیری رشد کرده است بطوریکه  ۴میلیون و۶۷۰هزار نفر از خدمات مستمر سازمان استفاده می کنند و ۱۰میلیون نفر از خدمات غیر مستمر و پیشگیری این سازمان بهره مند هستند.

به گزارش  اختصاصی اعتدال پرس، دکتر هاشمی رئیس سازمان بهزیستی کشور که برای افتتاح  ۱۰۰ واحد مسکن ویژه مددجویان بهزیستی و بازدید از مراکز تحت پوشش بهزیستی در تبریز به سر می برد، در جمع اصحاب رسانه تبریز با اشاره به اینکه بعد از چندسال شعار ارتقای سازمانی، چیدمان حرکت نوین و بسته های توانمندسازی این سازمان ارتقا پیدا کرده افزود : بسته و برنامه سه گانه توانمندسازی این سازمان شامل : ۱)اشتغال ۲)مسکن ۳)حمایت های اجتماعی می باشد.

دکتر هاشمی در ادامه صحبت هایش با اشاره به اینکه مشارکت خیرین و شبکه سازی غیر دولتی در این سازمان رشد ۲۰ الی ۳۰ درصدی نسبت به سنوات گذشته داشته است ، محور اساسی توسعه این سازمان را توسعه بخش غیردولتی عنوان کرد و افزود : شبکه سازمانی غیردولتی را توسط خیرین و سازمان های مردم نهاد توسعه خواهیم داد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در مورد برنامه های این سازمان برای مهدکودک های تحت پوششی بهزیستی با تاکید بر اینکه سازمان بهزیستی طبق قانون حق دخالت در حوزه کودکان زیر ۵ سال را دارد اظهار کرد: در مورد نظارت بر مهدهای کودک‌ برابر قانون و ظرفیت‌های سازمان مکلف هستیم همان طور که در امور بی‌سرپرستان و بدسرپرستان مداخله کنیم به وضعیت کودکان زیر پنج سال در مهدهای کودک‌ هم رسیدگی کنیم و اعتقاد داریم مهد کودک تنها محل نگهداری از کودکان نیست بلکه محل تربیت و آموزش آنان نیز باید باشد.

وی  خبر از راه اندازی اداره کل مستقل مربوط به مهدکودک ها داد و با اشاره به برنامه سه گانه در نظر گرفته شده برای مهدکودک ها اعلام کرد : برای این منظور یک مربی آموزش مهارت های زندگی و یک مربی آموزش علوم قرآنی و فرهنگی و نیز ۱۶ عنوان کتاب کودک (کتاب کار و محتوا) در زمینه های قرآنی برای هر مهدکودک در نظر گرفته شده است .

ایجاد ۳۸ هزار فرصت شغلی در سال گذشته

دکتر هاشمی با اشاره به ایجاد۳۸ هزار فرصت شغلی در سال ۹۲ خاطر نشان کرد : اشتغال در بهزیستی جزو کارهای سخت و در عین حال لذت بخش می باشد چون اساس کاری این سازمان با افراد مددجو و مددکار محور بوده و در عین حال هزینه بر است.

وی با اعلام این مطلب که صندوق حمایت از فرصت های شغلی در مراحل آخر راه اندازی است ، از احیای این صندوق در استان ها خبرداد.

وی گفت: البته مصوبات کارگروه اشتغال استان که با حضور استاندار تشکیل می شود سهم عمده آن برای بهزیستی است .

وی در ادامه، بودجه کل بهزیستی استان را در سال‌ جاری ۴۵ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: از این میزان ۳۱ میلیارد تومان از طرف ستاد سازمان بهزیستی به این نهاد تعلق گرفته و ۱۴ میلیارد تومان هم بودجه استانی این سازمان بوده است.

هاشمی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران افزود: ” بهزیستی در حوزه طب و پیشگیری برنامه های مشخص خود را دارد و دولت از محل صرفه جویی در هدفمندی یارانه ها به توسعه این برنامه ها کمک خواهد کرد که اهم آن توسعه غربال گری ، پیشگیری آسیب های اجتماعی و تقویت اورژانس اجتماعی است . هم چنین بسیاری از ابلاغیه های مقام معظم رهبری در حوزه سلامت را بهزیستی مدیریت می کند .

وی خاطرنشان کرد شبکه های بهزیستی اعم از دولتی و غیر دولتی در بیش از ۳۰هزار نقطه کشور مشغول خدمت رسانی هستند.

رئیس بهزیستی کشور در ادامه صحبت هایش از حضور تمامی افراد تحت پوشش این سازمان در سبد حمایتی مرحله دوم و سبد حمایتی ویژه مددجویان منطبق بر اصول سازمان بهزیستی و کمیته امداد خبر داد و  نوید افتتاح بیش از  ۱۰۰۰ واحد مسکن ویژه افراد تحت پوشش را داد.

وی هم چنین افزود : این سازمان آمادگی تحویل ماهانه ۳۰۰۰ واحد مسکونی به مددجویان را دارد.

افزایش مستمری خانوارها

دکتر هاشمی در پاسخ به سوال اعتدال پرس در انتقاد از پایین بودن مبلغ مستمری ماهانه خانوارهای تحت پوشش بهزیستی – که برای هرخانوار ۴۵ هزار تومان می باشد- از رشد سرانه ۴۵ هزار تومانی به ۵۸ هزار تومان خبر داد و افزود : البته قطعا این مبلغ با تورم موجود همخوانی ندارد اما در کنار آن، بسته های حمایتی دیگر اعم از بیمه و هزینه مسکن نیز شامل مددجویان می شود.

وی با بیان اینکه ۴ میلیون تومان هزینه مسکن برای هر خانوار و هم چنین هزینه جبران کارآیی معلولین در نظر گرفته شده است افزود: برای موارد خاص، ماهانه برای هر خانوار بیش از ۳ نفر بیش از ده میلیون ریال هزینه می کنیم .

افزایش سهمیه استخدامی معلولان

رئیس سازمان بهزیستی کشور در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار اعتدال پرس مبنی بر اینکه چرا طبق بند الف ماده ۷ قانون جامع حمایت از معلولین  سهمیه استخدامی ۳% اختصاصی معلولین در اداره ها و ارگان ها رعایت نمی شود، گفت: اخیرا باتوجه به تاکید سازمان بهزیستی معاونت راهبردی ریاست جمهوری، سهمیه استخدامی را ذیل قانون استخدامی آورده است همچنین با توجه به اینکه نرم معلولیت  در جامعه بالای ۱۰% می باشد، پیشنهاد افزایش سهمیه استخدامی افراد تحت پوشش از ۳% به ۵%  داده شده است.

وی اعلام کرد : در سال ۹۲ در استان آذربایجانشرقی از محل ۳% ، ۶۲ نفر جذب کار شده اند .

دکتر هاشمی در پایان  و در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار اعتدال پرس اعلام کرد : امسال در بهزیستی ” سال توسعه اشتغال ، زیرساخت و بسته های جامع مطالعه شده ” برای ارائه خدمات به مددجویان است که به گفته رئیس سازمان بهزیستی کشور قرار بود این خبر در همایش بابلسر اعلام شود که امروز در تبریز در جمع  اصحاب رسانه اعلام شد.

پروژه 100 واحدی تعاونی مسکن معلولین افتتاح شد title=

* گفتنی است رئیس سازمان بهزیستی کشور بعد از حضور در این نشست، به اتفاق مدیرکل بهزیستی استان و دیگر مسئولان این سازمان، پروژه ۱۰۰واحدی تعاونی مسکن معلولین را در شهرک اندیشه افتتاح کرد.

کل مبلغ هزینه شده برای این پروژه ۱میلیارد و ۲۳۶ میلیون تومان است که از این مبلغ ۵۸۸ میلیون تسهیلات بانکی و ۶۴۸ میلیون سهم آورده اعضای تعاونی می باشد.

انتهای خبر