آذربایجان شرقی یخ بست/ ورزقان با دمای ۲۸ درجه زیر صفر سردترین شهر کشور

رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: در ۲۴ ساعت گذشته، شهرستان ورزقان با ۲۸ درجه سانتی‌گراد زیر صفر سردترین شهر کشور شد. به گزارش اعتدال آذربایجان(اعتدال پرس)، محمد امیدفر،رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان اظهار داشت: در این مدت جلفا و شرفخانه نیز هر ۲ با یک درجه سانتی گراد بالای صفر […]

image_pdfimage_print

رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: در ۲۴ ساعت گذشته، شهرستان ورزقان با ۲۸ درجه سانتی‌گراد زیر صفر سردترین شهر کشور شد.

به گزارش اعتدال آذربایجان(اعتدال پرس)، محمد امیدفر،رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان اظهار داشت: در این مدت جلفا و شرفخانه نیز هر ۲ با یک درجه سانتی گراد بالای صفر گرم‌ترین شهرستان‌های استان بودند.

وی اظهار داشت: در ۲۴ ساعت گذشته، دمای تبریز در گرمترین زمان به ۹ درجه و در سردترین زمان به ۱۲ درجه سانتی گراد زیر صفر رسید.

رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه در ۲۴ ساعت گذشته بیشترین میزان بارش از شهرستان ملکان با ۲.۹ میلی متر گزارش شده است، گفت: از اواخر روز چهارشنبه سامانه بارشی جدیدی وارد استان می‌شود.

امیدفر، با اشاره به اینکه این سامانه تا اوایل روز جمعه در استان به فعالیت خود ادامه خواهد داد، ادامه داد: فعالیت این سامانه موجب بارش برف، بروز مه و وزش باد گاهی تا نسبتا شدید به ویژه در روز پنجشنبه می‌شود.

وی یادآوری کرد: با نفوذ این سامانه احتمال اختلال در تردد، کولاک برف، لغزندگی جاده ای، مه گرفتگی، کاهش دید افقی، مسدود شدن برخی از راه‌های روستایی و گردنه‌ها بویژه راه‌های مرتفع و کوهستانی و سقوط یا پرتاب و خسارت به سازه‌های سبک وجود دارد.

رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی خواستار آمادگی دستگاه‌های نمک پاش، برف روب و امداد جاده‌ای بویژه در جاده‌های کوهستانی، تجهیز خودرو‌ها به زنجیرچرخ و تجهیزات زمستانی، لغو سفر‌های غیرضروری و رعایت احتیاط در عبور از جاده‌های کوهستانی و در عملیات کوهنوردی شد.

امیدفر، نسبت به محکم کردن سازه‌های سبک و تابلو‌های تبلیغاتی، احتیاط در عبور از کنار ساختمان‌های نیمه کاره، توجه به توصیه‌های کارشناسان جهاد کشاورزی استان و رعایت صرفه جویی در مصرف حامل‌های انرژی توصیه کرد.

آذربایجان شرقی منطقه‌ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی‌های اقلیمی‌جزو مناطق نیمه خشک به حساب می‌آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است، ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم‌های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تأثیر باد‌های سرد شمالی و سیبری و باد‌های مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین باد‌های محلی متاثر از کوهستان‌های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه‌های قره داغ در شمال، رشته کوه‌های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

انتهای خبر